Ознака: европски

Европскиот и македонскиот минималец како небо и земја

Токму ваквите согледувања и огромни разлики во економската развиеност на државите укажуваат на потребата од итни промени во економските политики во Македонија, во насока...

Миграциите, водата и пејзажот – теми на европските престолнини на културата

Риека во Хрватска и Голвеј во Ирска годинава ја делат титулата европска престолнина на културата, а ја презедоа од италијанскиот град Матера и од...

Европскиот и светскиот првак не се носители

Познати се 20 фудбалски репрезентации што се пласираа на Европското првенство во 2020 година. Тоа се: Австрија, Белгија, Хрватска, Чешка, Данска, Англија, Финска, Франција,...

„Индипендент“: Албанија станува европски наркоцентар

Албанската наркомафија е во врвот на светскиот бизнис со наркотици. Стоката е различна, но патиштата се исти особено кога станува збор за шверцот на...

Матера и Пловдив се европски престолнини на културата за 2019-та

Натпреварот меѓу европските градови годинава беше еден од најтешките досега, со 21 натпреварувач, број што ја претставува големата популарност на настанот. Европските престолнини на културата...

Ексклузивно претставување на шест наградувани европски автори

„Букстар“ е прв фестивал на европската литература во Македонија и веќе четврта година по ред ја употребува книжевноста за да ги објасни феномените на...

Европските флоти чекаат нови ловци

Белгија, Бугарија, Финска, Германија, Полска, Словачка и Швајцарија изминатите недели објавија планови за купување нови борбени авиони и друга воена опрема. Таквата вест со задоволство...

Истрага за злоупотреба на европските пари

Врховниот суд на Грција издаде наредба да почне истрага за управувањето со европските пари што ѝ биле исплатени на Атина, како помош за справувањето...

Стефановски е пред нов европски предизвик

Во ТЦР-шампионатот на кружни патеки што почнува на 6 мај, Стефановски ќе се натпреварува со возилото „хјундаи И30“. Лани во првенството ЕТЦЦ Стефановски беше четврти,...