22.8 C
Skopje
17.9.2021 - 11:54

Ознака: Европски совет

ЕУ се подготвува за словенечкото претседателство и контроверзниот Јанез Јанша

Јанез Јанша ги „тролува“ критичарите на Твитер, води самопрогласена „војна со медиумите“ и обвинет е за мешање во независното судство. А словенечкиот премиер исто...

Заедничко претседавање на Македонија и на Бугарија со Берлинскиот процес

Состанок на министри за надворешни работи ќе се одржи денеска во Скопје, со кој ќе се означи почетокот на заедничкото претседателство со Берлинскиот процес...

Претседателот на Европскиот совет во посета на Македонија

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници на земјава, на кои се...

Советот на ЕУ ќе расправа за политиките на проширување

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) денеска ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на состанок на Советот за надворешни...

Разгледувањето на францускиот предлог e прв чекор кон враќање на довербата

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на утрешниот состанок на Советот за надворешни...

„Одата на радоста“ предизвика немир во Европскиот парламент

Лидерите на ЕУ се собраа денеска, трет ден по ред, во Брисел да продолжат со преговорите за назначување на водечките позиции на институциите на...

Враќањето на Русија во СЕ – капитулација на Европа или разумен...

На гласањето одржано во вторникот, на Советот на Европа (СЕ) беше поставено прашањето дали на Русија треба да ѝ се овозможи рамноправно членство во...

Советот на Европа не е доволно голем за Русија и за...

Украинската делегација во Европскиот совет го напушти собранието во знак на протест откако на руските пратеници им беше дозволено да се вратат во советот...

Прибе пишува извештај и за правосудството во БиХ

Босна и Херцеговина Извештајот на германскиот експерт Рајнхард Прибе за состојбата во правосудството во Босна и Херцеговина ќе биде готов до крајот на септември или...

Полската политичка сложувалка на Доналд Туск

Доналд Туск веројатно е еден од најуспешните политичари во историјата на Полска, и неговото враќање во полската политика би можело или да го зацврсти...