Ознака: европски првенства

Прв златен гол и првпат резервен фудбалер донесе титула

Во финалето на ЕП 1996 Германија ја совлада Чешка со 2-1, со головите на резервниот фудбалер Оливер Бирхоф, од кои вториот беше т.н. златен...

„Резервата“ Хрубеш им ја донесе втората титула на Германците

Европското фудбалско првенство годинава во 12 земји е јубилејно, на 60-годишнината од првото, одржано во 1960 година. До почетокот на 16-от шампионат, „Нова Македонија“...

Доминација на Германија во дебито на ЕП

На ЕП 1972 во Белгија, Германците го совладаа СССР со 3-0, а два гола постигна Милер, кој ги постигна и двата гола и во...

Вели Мумин – боксер со две бронзи од европските првенства

Мумин беше нашиот најуспешен боксер во последните години од минатиот и првите години од овој век, со две бронзи од ЕП. Тој беше трикратен...

Учесник на две светски и европски првенства

Стевче Алушовски (2) Во првиот сениорски состав на македонската репрезентација настапи на турнирот „Трофеј Карпати“. Незаборавни мигови има на Европското првенство во Србија, кога Македонија...

Летово трансфери за над 5,6 милијарди евра

Вкупно над 5,6 милијарди евра потрошиле европските клубови од петте најсилни европски првенства (Англија, Шпанија, Франција, Германија и Италија) во летниот преоден рок за...