Ознака: европски првак

Тивкиот шампион Егоров ја засака и позлати Македонија

Тивок и скромен надвор од спортските борилишта, Владимир Егоров (26), посакува нови успеси за Македонија по освоениот златен медал на последното Европско првенство во...

Германија шести пат е европски првак во млади категории

РАКОМЕТ Германија ја освои третата кадетска континентална титула (има трофеи и во 2008 и во 2012 година) за ракометари до 18 години, а трипати била...

Барселона ја заокружи перфектната сезона со 10-та титула

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Избраниците на тренерот Пасквал сезонава забележаа 60 победи на 60 меча во сите конкуренции, станаа први што без пораз стигнале...

Ливерпул е европски првак и во ферплеј?

Според новата анализа на фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС), која рангира екипи од 35 европски домашни лиги според нивниот број...

Европскиот првак под притисок, нема право на кикс

Белгија, Шпанија, Италија, Полска, Русија и Украина во октомври обезбедија пласман на ЕП, а од денеска до вторник, кога завршуваат квалификациите, ќе се дознаат...

Македонија денеска игра со европскиот првак

Во првиот меч на ЕП 2019 Македонија загуби од Финска со 1-3, синоќа се сретна со Турција, а денеска игра со Русија, европски првак...

За Шпанија младинската титула и поединечните награди

Во финалето на ЕП, Шпанија ја совлада Германија со 2-1, со што ѝ се реваншира за поразот на ЕП 2017 и ја освои петтата...

Металург гостува кај некогашниот европски првак

Металург во меч од Регионалната лига денеска игра со искусната Стеауа, кај која најефикасни се Милошевиќ (31), Флореа (36) и Грегореску (37), а одбраната...

Русинот Артемиев е нов европски првак во брз шах

Рускиот велемајстор (ВМ) Владислав Артемиев (2.825 рејтинг-поени), го освои првото место, златниот медал и паричната награда од 2.000 евра на 31. Европско поединечно првенство...

Продолжува шаховската доминација на Алкалоид

Задоволен сум, иако ова не беше најсветло издание на нашиот клуб, бидејќи тешко е да се најдат мотиви по седум последователни првенствени титули, вели капитенот...