3.3 C
Skopje
10.12.2019 - 4:45

Ознака: Европски парламент

Вајгл жали што опозицијата и Иванов не ги ставаат интересите на...

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, изјави дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ не го помина тестот на зрелоста на референдумот и оцени дека зад...

Џафери изрази благодарност до Европскиот парламент на средбата со Касталдо

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери се сретна со потпретседателот на Европскиот парламент, Фабио Масимо Касталдо, кој учествуваше на Конференцијата на млади...

Заев: Прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во ЕП

Премиерот Зоран Заев вчера се обрати пред Европскиот парламент по покана од неговиот претседател, Антонио Тајани. Тоа, како што истакна Заев, беше прво обраќање...

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Косово

Европскиот парламент денеска со 420 гласа „за“, 186 „против“ и 20 „воздржани“ се изјасни за укинување на визите за патување на државјаните на Косово...

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се обрати на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур. Заев синоќа на собирот во Крива Паланка најави дека во...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за регионот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето обраќање пред Европскиот парламент ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот...

Орбан со остри напади кон Европскиот парламент за извештајот „Саргентини“

Ден пред клучно гласање на Европскиот Парламент за суспензија на правото на глас на Унгарија во ЕУ, премиерот Виктор Орбан одржа жестока дебата со...

Заев в четврток ќе се обрати пред Европскиот Парламент

Премиерот Зоран Заев в четврток 13 септември во 11 часот и 45 минути ќе се обрати на пленарната седница на Европскиот Парламент во Стразбур,...

Евробирократите се жалат дека многу работат

Цела година немаме свој живот, се жалат многу евробирократи во Брисел. Тие тврдат дека работат под силен притисок да ја завршат легислативата пред европските...

Европскиот парламент бара забрана на бракови со малолетници

Европските пратеници денеска побараа во ЕУ да бидат забранети бракови со малолетници и присилните бракови. Со 556 гласови „за" и 63 „против“, Европскиот парламент усвои...