Ознака: Европски парламент

Грчката опозиција бара од Ципрас да замине ако СИРИЗА загуби на...

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија СИРИЗА и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот Парламент кои се одржуваат...

Австрискиот скандал ја спасува ЕУ од плановите на Салвини?

Италијанскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини, се надеваше дека неговата кампања за преземање на Европската Унија (ЕУ) ќе кулминира на митингот...

Падот на владината коалиција ја втурна Австрија во политичка неизвесност

По вчерашната одлука на австрискиот канцелар, Себастијан Курц, за предвремени избори, поради аферата со видеоснимките од вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц Кристијан Штрахе,...

Јункер стравува од влијанието на екстремната десница во ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека е загрижен оти екстремните политички сили, особено екстремната десница, би можеле да добијат поголемо влијание...

Европските избори воопшто не се европски, но времињата се менуваат

И по 60 години од постоењето на Унијата, сепак, не постојат вистински транснационални партии. Но времињата се менуваат Гардијан Проблемот што постои кај европските избори е...

Хакери предизвикаа хаос во издавањето на гласачки ливчиња за изборите за...

Хакерски напад врз компјутерските системи на градот Виена предизвика хаос во издавањето на гласачки ливчиња за претстојните избори за Европскиот парламент. Најпрво, илјадници барања проголта...

Фондацијата оформена за да му парира на Сорос го пронајде клучниот...

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини стана централна фигура на европската крајна десница, воглавно поради неговите политики поврзани со миграцијата, со што го...

Последни предвидувања пред европските избори за идниот состав на Европарламентот

Европскиот парламент денеска ја објави третата и последна проекција на кого ќе му припаднат седиштата во следниот парламентарен состав, врз основа на примероци од...

Идниот состав на Европарламентот ќе одлучува за социјалните бенефиции за мобилните...

Европскиот парламент при едно од своите последни гласања во овој состав, денеска одлучи да не го усвои законодавството за мобилните работници во прво читање,...

Младата активистка сфати дека политиката не е детска игра

Младата активистка им порача на европските политичари дека проблемот со климатските промени треба да го третираат како „егзистенцијална криза“ Политико Се чини дека лесно беше да...