12.1 C
Skopje
23.4.2019 - 22:27

Ознака: Европски парламент

Тајани: Нема веќе отстапки за Велика Британија

Претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани изјави денеска дека ЕУ веќе нема да прави отстапки за Велика Британија, откако британскиот државен обвинител Џефри Кокс...

Пуџдемон од егзил се кандидира за Европскиот парламент

Поранешниот каталонски претседател Карлос Пуџдемон, кој живее во егзил во Белгија, ќе биде водечки кандидат на партијата Заедно за Каталонија на изборите за Европскиот...

Орбан го одби ултиматумот на шефот на Европската народна партија

Унгарската владејачка политичка партија Фидес на премиерот Виктор Орбан, го одби ултиматумот на водечкиот кандидат за претседател на Европската комисија Манфред Вебер, лидер на...

Невозможниот ултиматум ја исфрла партијата на Орбан од ЕПП?

Ултиматумот со кој се соочува унгарскиот премиер Виктор Орбан за избегнување на исклучувањето на неговата партија Фидес од најголемата политичка група во Европската Унија,...

Планот за десничарска револуција на „Движењето“ не оди според очекувањата

Поранешниот советник на Доналд Трамп, Стив Банон, требаше да ја „разниша“ европската политика, но неговиот „клуб“ за поддршка на десничарските популистички партии во пресрет на...

Случајно стажирање или сериозна работа за Пескова во ЕП

Повеќе европски пратеници изразија загриженост по појавувањето на веста дека Jeлисавета Пескова, ќерката на портпаролот на Кремљ и близок соработник на Владимир Путин, Дмитриј...

Ќерката на портпаролот на Путин работи во Европскиот Парламент

Јелисавета Пескова, ќерката на Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, работи како стажантка во Европскиот Парламент, дознава Радио Слободна Европа во Брисел. Според...

Почна кампањата за изборите за Европскиот парламент во мај

Ширум Европа почна тримесечната кампања пред изборите за Европскиот парламент во мај, која опфаќа 27 земји и речиси половина милијарда луѓе. Дел од западните медиуми...

„Жолтите елеци“ ја поттикнаа расправата за гумените куршуми

Европскиот парламент ја осуди употребата на „непропорционална” сила од страна на полицијата во протестите на „жолтите елеци“, во резолуција поттикната од француската дебата за...

Никој не го запре Орбан при преминувањето на сите црвени линии

Во последните осум години, премиерот на Унгарија Виктор Орбан константно ги користеше инструментите на демократијата во негова корист. Промената на Уставот за да ја...