Ознака: Европски парламент

Последен ден од европските избори, гласаат поголем дел од државите

Дваесетина земји од Европската Унија денеска гласаат на европските избори, откако вчера гласаа Летонија, Малта и Словачка, а претходно гласаа и Британците, Холанѓаните, Ирците...

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот...

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент. Се избираат 751 пратеник...

Грчката опозиција бара од Ципрас да замине ако СИРИЗА загуби на...

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија СИРИЗА и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот Парламент кои се одржуваат...

Австрискиот скандал ја спасува ЕУ од плановите на Салвини?

Италијанскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини, се надеваше дека неговата кампања за преземање на Европската Унија (ЕУ) ќе кулминира на митингот...

Падот на владината коалиција ја втурна Австрија во политичка неизвесност

По вчерашната одлука на австрискиот канцелар, Себастијан Курц, за предвремени избори, поради аферата со видеоснимките од вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц Кристијан Штрахе,...

Јункер стравува од влијанието на екстремната десница во ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека е загрижен оти екстремните политички сили, особено екстремната десница, би можеле да добијат поголемо влијание...

Европските избори воопшто не се европски, но времињата се менуваат

И по 60 години од постоењето на Унијата, сепак, не постојат вистински транснационални партии. Но времињата се менуваат Гардијан Проблемот што постои кај европските избори е...

Хакери предизвикаа хаос во издавањето на гласачки ливчиња за изборите за...

Хакерски напад врз компјутерските системи на градот Виена предизвика хаос во издавањето на гласачки ливчиња за претстојните избори за Европскиот парламент. Најпрво, илјадници барања проголта...

Фондацијата оформена за да му парира на Сорос го пронајде клучниот...

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини стана централна фигура на европската крајна десница, воглавно поради неговите политики поврзани со миграцијата, со што го...

Последни предвидувања пред европските избори за идниот состав на Европарламентот

Европскиот парламент денеска ја објави третата и последна проекција на кого ќе му припаднат седиштата во следниот парламентарен состав, врз основа на примероци од...