24.8 C
Skopje
19.6.2021 - 12:02

Ознака: Европски парламент

Зарем и тужбите во Унијата како тоалетна хартија?!

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ТУЖБАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПРОТИВ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА КАКО ТУЖБАТА НА МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ ГРЦИЈА Со големо мнозинство гласови, европратениците деновиве одлучија во судница да ја...

Радев му порача на Сасоли дека Бугарија ја поддржува евроинтеграцијата на...

Бугарскиот претседател, Румен Радев, одржа видео-конференција со претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли. Во разговорот, инициран од претседателот на Европскиот парламент, се дискутираше за...

Европскиот парламент изгласа воведување на дигитални сертификати од 1 јули

Европскиот парламент денес го поддржа воведувањето на дигитален сертификат на ЕУ за да се олесни патувањето во ЕУ и да се придонесе за закрепнување...

Претседателот на европскиот парламент бара балканските држави да се пуштат во...

Шефот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, повика на земјите од Западен Балкан да им се дозволи влез во Европската унија, нарекувајќи го проширувањето позитивен...

Европскиот парламент бара ковид-сертификатот да биде гаранција за слободно движење

Европратениците денес објавија дека потврдите за ковид-19, чија цел е да го олеснат патувањето низ Европската Унија, треба да бидат доволни за да се...

Европскиот парламент го одобри трговскиот договор помеѓу Велика Британија и ЕУ

Европскиот парламент со големо мнозинство го одобри трговскиот договор помеѓу Велика Британија и Европската Унија за брегзит, отстранувајќи ја последната пречка за целосна ратификација...

ЕП му го укина имунитетот на грчкиот пратеник и поранешен член...

Европскиот парламент му го укина имунитетот на грчкиот пратеник Јоанис Лагос, поранешен член на неонацистичката партија Златна зора, кој беше осуден во Атина на...

Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од историските прашања

Европратеници порачуваат Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Македонија, Андреас Шидер, вели дека Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од контроверзните...

Европскиот парламент го усвои извештајот за Македонија, но не и амандманот...

Со 558 гласа „за“, 70 „против“ и 59 воздржани Европскиот парламент ја усвои резолуцијата на известувачот за Македонија, Илхан Ќучук. Извештајот ги поздравува напорите на...

Спорот со Бугарија создава тензии меѓу европратениците во пресрет на гласањето...

Спорот помеѓу Бугарија и Македонија создава тензии помеѓу одредени европратеници, во пресрет на гласањето за овој проблем кое е предвидено денес во Европскиот парламент...