10.6 C
Skopje
26.1.2020 - 17:25

Ознака: Европски парламент

Белгија го запре процесот за екстрадиција на Пучдемон

Белгискиот суд донесе одлука да го суспендира издавањето потерница и постапката за ектрадиција на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, во Шпанија, врз основа на...

Во Европскиот парламент ќе се расправа за политиката за проширување на...

Европратеници и членови на националните парламенти на земјите од Западен Балкан ќе одржат разговори во Брисел за процесот на евроинтеграции и за политиката на...

Кои се новите евроминистри

Европскиот парламент вчера го изгласа новиот состав на Европската комисија. Европратениците одобрија германската конзервативка Урсула фон дер Лејен да ја предводи Европска комисијата, која...

Комисијата на Урсула фон дер Лејен очекува зелено светло

Европскиот парламент (ЕП) денеска ќе гласа за новиот состав на Европската комисија. Доколку новиот состав биде одобрен, новоизбраната претседателка Урсула фон дер Лејен ќе може...

Сасоли: Не се работи за „не“ или историска грешка, туку за...

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска во македонското Собрание говорејќи за одлуката на Европскиот совет, рече дека таа не треба да се толкува...

Претседателот на Европскиот парламент во посета на Македонија

Новоизбраниот претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли денеска ќе престојува во посета на земјава. Тој ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со собранискиот...

ЕП утре ќе гласа за резолуцијата која го поддржува проширувањето на...

Европскиот Парламент (ЕП) утре ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и...

Зошто сплетките на Банон не ја разбрануваа Европа?

Поранешниот стратег на Трамп изминатава година сакаше да ги зајакне ултра-десничарските партии на Стариот континент, но постигна многу малку во таа сфера Атлантик Авторка: Јасмин Серхан Францускиот...

Погрешните амбиции на Европскиот парламент

Клучните институции на ЕУ минуваат низ промени на раководните позиции додека се мачат со познати внатрешни и надворешни предизвици. Сепак, во момент кога ЕУ...

Трикот на Макрон и Меркел (едвај) успеа

Урсула фон дер Лејен ја освои претседателската позиција во Европската комисија (ЕК) со разлика од само девет гласа. Ова е победа на националните влади...