2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 0:33

Ознака: европска

Дали визијата на САД може да се преточи во европска директива

Откога претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи заминаа од Македонија без конкретни насоки за нејзината евроинтеграциска...

Како Европа може да го обликува идното НАТО

Европската Унија и нејзините членки имаат клучна улога во реформирањето на НАТО и подобрувањето на кохерентноста меѓу земјите-членки, која е клучен фактор за трансатлантската...

Одбојкарите се подготвени за реваншот во Данска

Првиот натпревар од вториот турнир, Македонија го игра денеска со домаќинот Данска, утре е мечот со Израел, а в недела со Кипар. Завршниот турнир...

Малага ја освои првата европска титула

По реванш-мечот со Локомотива од Загреб, Шпанките славеа со вкупен резултат од 60-59 РАКОМЕТ – ПО ФИНАЛЕТО ВО КУПОТ НА ЕХФ Шпанскиот тим Малага го освои...

Разнишани мостовите за европска солидарност

Четворката „штедливи“ земји, односно Австрија, Холандија, Шведска и Данска се залагаат корона-фондот да биде што помал, а сите пари од него да бидат позајмени...

Европска поддршка за македонскиот филм

Фестивалот „Македокс“ доби поддршка од 27 илјади евра, а македонскиот филм во развој „Најсреќниот човек на светот“, во режија на Теона Стругар Митевска, е...

Неверојатна шпанска европска фудбалска доминација на деценијата

Репрезентациите на Шпанија од 2010 година освоија 20 европски титули од можни 57, а клубовите 26 трофеи од 56, во куповите на УЕФА, сето...

Металург ја почнува европската сезона во Велење

Нѐ очекува тежок меч против екипа на која најсилно оружје ѝ се брзата контра и транзицијата, вели Кастратовиќ, тренерот на Металург, кој в сабота...

Античка Грција лулка на европската цивилизација?

КОЈ КРАДЕ ИСТОРИЈА? (3) Народот вели „кој лаже тој и краде“. Обично краде сиромавиот од оној што има (од богатиот). Така е во животот, но...

Декларација за европска интеграција на Балканот

Со усвојувањето на декларацијата за целосна интеграција на регионот во ЕУ заврши и едногодишното претседавање на Босна и Херцеговина со СЕЕЦП. Декларацијата ја нагласи потребата...