-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:52

Ознака: Европска Унија

Бајден: Ситуацијата на границата на Европската Унија е многу загрижувачка

САД се загрижени поради ситуацијата на полско-белоруската граница каде илјадници мигранти се обидуваат да влезат во Европската Унија. - Мислам дека тоа е многу загрижувачко...

Габер: Ветото на Бугарија го поткопува кредибилитет на Унијата

Политиката на проширување е најдобрата алатка за демократско консолидирање, поттикнување на сложени реформи и зајакнување на слободите и основните права, меѓутоа нејзината трансформативна моќ...

Борисов: ЕУ ќе ја понижи Бугарија за Македонија да добие зелено...

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, во интервју за бугарската Нова ТВ изјави дека Европската унија ќе ја понижи Бугарија за Македонија да добие зелено...

Грците протестираат за мапа со Македонија спонзорирана од европски пари

Мапа од Балканот објавена во магазинот „EPFMA Bulletin“ кој е финансиран од Европската Унија ги вознемири духовите во Европа, а најгласно реагираа читателите од...

За Бугарија изјавите и ветувањата во дијалогот со Македонија повеќе не...

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно-обврзувачки решенија што ќе доведат до одржливи и неповратни...

Бугарија конзистентна: Македонија да покаже политичка волја за надминување на разликите

Бугарија ја задржува својата позиција за европска интеграција на Република Македонија, која произлегува од Декларацијата на Националното собрание од 10 октомври 2019 година и...

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на премиерот Зоран Заев со генералната...

Вархеј: Европа мора да го исполни ветувањето кон Западен Балкан

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеј изјави дека граѓаните на Западен Балкан би можеле да ја предизвикаат следната мигрантска криза. - Мора да ги исполниме...

Димитров во Солун на регионална конференција посветена на европската перспектива

На покана на алтернативниот министер во грчкото Министерство за надворешни работи, Милтиадис Варвициотис, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре...

Рама до Радев: Отворете го патот, немојте да сте толку Европејци

Албанскиот премиер Еди Рама на Бледскиот стратешки форум му се обрати на бугарскиот претседател Румен Радев и му порача да не бидат толку Европејци,...