3.7 C
Skopje
2.12.2020 - 23:04

Ознака: Европска Унија

Мицкоски во име на коалицијата „Обнова за Македонија“ побара Бугарија да...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во име на коалицијата „Обнова за Македонија“ побара од Бугарија да не го блокира отпочнувањето на преговори со Европската...

Мицкоски: Македонија не смее да остане зад портите на ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во своето обраќање на вчерашната конференција „Конзервативните народни партии градат мостови кон заедничка европска иднина“, во организација на Фондацијата „Конрад Аденауер“,...

Македонскиот јазик ќе ужива статус на официјален јазик на ЕУ кога...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше воведно обраќање на 10–тата јубилејна онлајн конференција на Здружението на преведувачи и...

Дијаспората бара прекинување и поништување на преговорите со Бугарија

Како реакција кон недоличните барања на бугарската дипломатија за ревидирање на македонската историја, јазик и постоење како посебен народ, Македонците во светот повикуваат на...

Заев: Постојат можности за излезни решенија по блокадата од Бугарија

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска го прими членот на Европскиот парламент и претседавач на заедничкиот парламентарен комитет за соработка меѓу Европската Унија и...

Заев: Ја добивме првата блокада од Бугарија

Ја имаме првата блокада од Бугарија. Денеска е испратена не така пријателска порака од соседна Бугарија, првиот чекор е блокиран, изјави  премиерот Зоран Заев,...

Захариева: Нема да има вето ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека нејзиниот национален идентитет и јазик...

Лидерите на ЕУ ќе одржат самит за кронавирусот на 29 октомври

Лидерите на Европската Унија на 29 октомври ќе одржат видео самит посветен на епидемијата на коронавирус, изјавиле за AФП извори oд ЕУ. Како што е...

Меркел: ЕУ е подготвена да ги продолжи преговорите со Велика Британија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека ЕУ е подготвена да ги продолжи преговорите со Велика Британија за нивните односи по брегзитот, пренесува „Ројтерс“. Изјавата на...

Песков: Новите санкции на ЕУ се непријателски чекор против Русија

Новите санкции на ЕУ кон Русија се намерен непријателски чекор, во кој нема логика, изјави пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - На наше...