Ознака: Европска Унија (ЕУ)

Димитров: Македонскиот јазик и идентитет не можат да бидат пречка за...

Македонскиот јазик и идентитет не може да бидат пречка за интеграција со Унија чија културна и јазична различност е вредност што треба да се...

Ковачев: На Заев му недостига храброст за да го исполни договорот...

На 17 ноември, oчигледно, нема да се стигне до решение за да започнат преговорите меѓу РС Македонија и ЕУ. Јас не би го нарекол...

Заев останува оптимист и покрај можноста да нема договор со Бугарија

Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист иако постои голема веројатност да не постигнеме договор со Бугарија. - Преку оптимизам испраќаме порака дека правиме се...

Каракачанов: Бугарија нема да направи отстапки кон Македонија

Во Скопје некој си замислува дека Бугарија ќе направи отстапки поради братски чувства и солидарност. Тие сметаат и дека некој однадвор ќе изврши притисок...

Османи оптимист – очекува ЕУ да го валоризира напредокот на земјата

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, информира за актуелностите и состојбите во надворешната политика, а во контекст на засилената агенда во пресрет на претстојните...

ЕУ планира во првата фаза да вакцинира 40 отсто од населението

Земјите на Европската унија, Велика Британија и партнерите на ЕУ договорија нацрт-план за вакцинација против ковид-19 за најмалку 40 проценти од своето население, чекор...

Туск: Брисел чувствува емпатија за приклучување на Шкотска кон ЕУ

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, вели дека Брисел чувствува „емпатија“ кон независна Шкотска која сака да влезе во Европската унија. Никол Старџен...

Спасовски: Очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот...

Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели-членството во Европската Унија, во кој...

Маратонскиот лидерски самит заврши со номинација на Фон дер Лаин за...

По тридневниот маратонски самит, лидерите на Европската Унија (ЕУ) ја номинираа германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин за нов шеф на Европската...