Ознака: Европска комисија

СЗО и Европската комисија работат на донациите на вакцини

Светската здравствена организација работи со Европската комисија за координирање на донациите на вакцини против коронавирус за другите земји на континентот, изјави денеска директорот на...

Европската комисија предлага план за борба против новите видови на коронавирусот

Европската комисија предложи план за подготовка на Европската Унија за справување од зголемената закана од нови варијанти на коронавирусот. Новиот план вклучува забрзување на процесот...

ЕК: Намалете го патувањето, но не затвораjте ги границите

Европската комисија ќе испрати писмо до земјите членки во кои ги повикува да се придржуваат кон договорените упатства кога станува збор за можни ограничувања...

ЕК: „Спутник B“ не е дел од ЕУ-стратегијата за вакцинација

Европската комисија вели дека руската вакцина „спутник В“ не е дел од ЕУ-стратегијата за вакцинација, ниту, пак, се разговара со нејзините производители за вклучување...

Европската комисија исплати 14 милијарди евра помош за земјите-членки

Европската комисија им исплати 14 милијарди евра на девет земји членки во четвртата транша од финансиската поддршка наменета за зачувување на работните места. Според денешната...

Европската комисија воведува дополнителни правила за патниците од трети земји

Во ситуација на ширење на новите мутации на коронавирусот и голем број новозаразени, Европската комисија повика на избегнување на сите патувања што не се...

ЕК: Унгарија може да ја купи руската вакцина, но само за...

Земјите членки на ЕУ не можат да преговараат и да склучуваат договори за набавка на вакцини само со оние производители со кои Комисијата склучи...

ЕК: Имаме доволно дози на вакцини

Во врска со најавата дека Унгарија, поради бавната испорака на европски вакцини, размислува за увоз на лесно достапни кинески вакцини, Брисел вели дека нема...

Европската комисија: Недостиг на вакцини има и за земјите-членки

Попладнево бил одржан видео-состанок инициран од Европската комисија, на кој биле адресирани сите важни аспекти за мерките кои ЕУ ги презема за обезбедување вакцини...

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат...

Комесарката за здравство на Европската Унија, Стела Киријакидес, ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не се обидуваат да склучат одделни договори за набавка на...