17.8 C
Skopje
26.9.2021 - 23:51

Ознака: Европска комисија

„Астра зенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија

Компанијата „Астра зенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија дека не го почитува договорот за испорака на вакцини, наведувајќи дека оваа правна постапка нема...

Eвропската комисија поведе правна постапка против „Астразенека“

Европската комисија денеска објави дека повела правна постапка против „Астразенека“ за непочитување на договорот за испорака на вакцини против ковид-19 и поради недостиг на...

ЕК: Целта е 70% возрасни граѓани во ЕУ да бидат вакцинирани...

Европската Комисија објави дека целта е да се вакцинираат 70% од возрасните граѓани во ЕУ до крајот на летото, како и дека очекува до...

ЕУ и натаму нема договор за прекин на сезонското сметање на...

Сè уште не е време за промена на времето, вели портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер, во изјава за агенцијата „Танјуг“. На прашањето за конечен...

Јанша бара објавување на договорот меѓу Европската комисија и „Астразенека“

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, изјави дека договорот на Европската комисија со „Астразенека“ треба да стане јавен за да се види кој е одговорен...

ЕК исплати девет милијарди евра помош за земјите-членки на ЕУ

Европската комисија денес исплати девет милијарди евра во петтата транша од финансиската помош на земјите членки според инструментот дизајниран за зачувување на работните места...

ЕК: Дигиталните сертификати се наменети за ЕУ, ги разгледуваме стандардите за...

Дигиталните зелени сертификати што Европската комисија ќе ги презентира оваа недела, ќе се однесуваат на движењето на граѓаните во рамките на ЕУ, додека деталите...

ЕК околу поделбата на вакцини: Земјите-членки сами отстапија од правилата

Самите земји-членки на ЕУ побараа флексибилност и одлучија да отстапат од правилото вакцината да се дистрибуира според бројот на жители, соопшти денеска Европската Комисија,...

Австралија бара преиспитување на одлуката за блокирање на вакцините од „Астра...

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа земја, пренесува „Ројтерс“. Европската комисија...

ЕК: Рокот истекува, отворете ги границите

Европската комисија го повтори својот повик до сите земји членки да се придржуваат кон заеднички договорените мерки кога станува збор за ограничувања на границите...