14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 16:16

Ознака: Европска комисија

Груби: Заслугата за препораката им припаѓа на граѓаните

По повод објавувањето на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2017 година, претседателот на парламентарната Комисија за европски прашања на...

Османи: Продолжуваме со реформската агенда се до полноправно членство во ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со делегација на Република Чешка предводена од потпретседателот на чешкиот Сенат, Јири Шестак, на која...

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за...

Маратонците го трчаат деветтиот круг

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел,...

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот...

Се сопнаа ли амбициите за експресно гласање на реформските закони

Дискусијата и гласањето во Собранието се искомплицираа кај клучните закони според забелешките во извештајот на Рајнхард Прибе - законите за реформи во правосудството и...

Јункер: За Британија е подобро јас да сум британски премиер

Шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, порача дека за Британија би било подобро доколку тој ја замени Тереза Меј на премиерското место. Запрашан...