2.8 C
Skopje
28.10.2021 - 0:42

Ознака: Европска комисија

Според Тевдовски подобрена е состојбата со јавните финансии

Министерот за финансии Драган Тевдовски по повод една година од формирањето на Владата, тврди дека е подобрена состојбата во јавните финансии во Македонија, а...

Брисел ја деблокираше помошта од 1,5 милиони евра за БиХ заради...

Европската комисија денеска соопшти дека доделила финансиска помош од 1,5 милиони евра за Босна и Херрцеговина со цел да и помогне да се справи...

ЕК: Македонската економија е на вистински пат

Министерот Тевдовски ја потврди проекцијата на Владата за економски раст од 3,2 отсто. Тоа е во согласност со ревидираната проекција на Европската комисија и...

ЕК тужи шест земји членки на ЕУ поради загадување на воздухот

Европска комисија одлучи да поднесе тужби пред Европскиот суд за правда против Германија, Франција, Унгарија, Италија, Романија и Велика Британија поради кршење на одредбите...

Јункер: ЕУ треба да ја преземе лидерската улога од САД

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер денеска изјави дека САД со Доналд Трамп изненадувачки брутално се откажуваат од мултилатералните односи и пријателската соработка. Јункер по...

Законот не ги свирка свиркачите

Додека во Европската комисија најавуваат воведување нов сет законски мерки со кои значително ќе се зголеми нивото на безбедност и заштитата на свиркачите, во...

Димитров: Ќе сториме се Извештајот на ЕК во јуни да го...

Успеавем да добиеме досега најуспешен извештај од Европската комисија и ќе сториме се што можеме во јуни да го преточиме во политичка одлука, порача...

Анѓушев: Фокусирани сме на реконструкција на Коридорот 8

Инфраструктурата е прв приоритет на Владата во согласност со извештајот и препораките на Европската комисија, кажа вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. - Во минатото...

Повеќе плусови, помалку минуси и една итност во наводници

Добиената чиста препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ ги подгреа надежите за добивање и датум за почнување преговори во...

Анѓушев: Извештајот на ЕК реално ги отсликува состојбите во економијата

Извештајот на Европската комисија реално, прецизно и точно ги отсликува сите состојби во македонската економија, владиниот План за економски раст треба да помогне да...