10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 19:03

Ознака: Европска комисија

Корекција на границата Србија-Косово прифатлива за Европската комисија

Брисел би требало да го прифати договорот меѓу Србите и Албанците со кој би се решил долгогодишниот проблем со Косово, изјави европскиот комесар Јоханес...

Орбан повторно со остри напади кон Европската Комисија

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, реагираше на одлуката на Европската Комисија да отвори прекршочна процедура против Унгарија за законот со кој можат кривично да се...

Јункер обвинет дека не ги спречил лоби активностите на неговиот претходник...

Правобранителката на Европската унија, Емили О'Рајли денеска ги обвини Европската комисија и нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер дека несоодветно реагирале откако претходниот прв човек на...

ЕК ќе понуди по 6.000 евра за секој прифатен мигрант

Европската комисија објави два документа во кои ги прецизира плановите што треба да ја извлечат Европската унија од политичката криза во која се наоѓа...

Албанската економија закрепнува

Албанија Европската комисија ја советува албанската влада да ја продолжи политиката за намалување на јавниот долг и неповолните кредити, искористувајќи ја позитивната динамика во економијата. Во...

Фронтекс наскоро со поголеми овластувања во Македонија

Претставници на Европската комисија и на Македонија вчера, по повеќемесечни преговори, во Брисел ја парафираа спогодбата за соработка на граничните полиции, позната како Фронтекс...

ЕК ќе го проверува договорот меѓу Меркел и Зехофер

Европската комисија соопшти дека ќе го анализира договорот што синоќа го постигнаа Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел и Христијанско-социјалната унија (ЦСУ)...

ЕК ги започнува подготовките за преговори со Македонија и со Албанија

Европската комисија вчера ја информира јавноста дека по завчерашните заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за условен старт на преговори со Македонија...

Закажана неформална средба за миграцијата на осум лидери на ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер за в недела во Брисел закажа неформална работна средба на шефовите на држави или влади на осум членки...

Османи очекува политичка одлука на самитот на ЕУ

Собранието вчера расправаше за извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија што пред пратениците го презентира вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој...