36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 17:45

Ознака: Европска комисија

ЕК поведе постапка против Унгарија и Полска за дискриминација на ЛГБТК-заедницата

Европската комисија поведе постапка против Унгарија и некои региони во Полска за дискриминација на ЛГБТК заедницата. Унгарија се најде на удар на повеќето членки на...

ЕК ќе ја убедува Малта да се откаже од затворање на...

Европската комисија сака да ја убеди Малта да се откаже од одлуката да ги затвори своите граници за невакцинираните против ковид-19, изјави европскиот комесар...

И Европската комисија сита и милионите на „Астра зенека“ на број

Пресудата во судскиот спор ги задоволи двете страни Белгискиот суд го изведе навидум невозможното, овозможувајќи им задоволство и на Европската комисија и на „Астра зенека“...

Зарем и тужбите во Унијата како тоалетна хартија?!

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ТУЖБАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПРОТИВ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА КАКО ТУЖБАТА НА МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ ГРЦИЈА Со големо мнозинство гласови, европратениците деновиве одлучија во судница да ја...

Без договор околу дигиталните „ковид-пасоши“

ПРОПАДНА УШТЕ ЕДЕН КРУГ ПРЕГОВОРИ ВО БРИСЕЛ Документот би требало да потврди дека лицето што неодамна оздравело од ковид-19 има негативен тест или дека примило...

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската...

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и уште едно лице...

Европската комисија покрена нова постапка против „Астра зенека“ во Брисел

Европската комисија покрена нова постапка против „Астра зенека“ пред судот во Брисел, поради доцнењето на испораката на вакцини против ковид-19. Официјални лица запознаени со случајот...

Договорот на ЕУ со „Астра зенека“ е „без заби“?

Европската комисија не ги послушала предупредувањата Белгија предвреме била предупредена дека договорот на Европската Унија со „Астра зенека“ не вклучува конкретни казни и последици доколку...

„Астра зенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија

Компанијата „Астра зенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија дека не го почитува договорот за испорака на вакцини, наведувајќи дека оваа правна постапка нема...

Eвропската комисија поведе правна постапка против „Астразенека“

Европската комисија денеска објави дека повела правна постапка против „Астразенека“ за непочитување на договорот за испорака на вакцини против ковид-19 и поради недостиг на...