12.8 C
Skopje
24.10.2021 - 15:15

Ознака: Европска комисија

Гир: Европската комисија очекува прва меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата на регионот, кажа евроамбасадорот...

Издавањето на бугарски пасоши за Македонците не ја засега Европската комисија

Европската комисија нема да се меша во издавањето на бугарски пасоши за македонските државјани, за кое смета дека е внатрешна работа, и покрај тоа...

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради посетата на шефицата на Европската...

Во Скопје утре и задутре ќе има посебен сообраќаен режим поради посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен. - Секторот за внатрешни...

Средба на Димитров со претставници на Европската комисија надлежни за проширувањето...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров се сретна со Михаела Матуела, надлежна за Македонија и Албанија ГД НЕАР во Европската...

Европската комисија и „Астра зенека“ постигнаа договор за преостанатите вакцини

Европската комисија и „Астра зенека“ денеска објавија дека постигнале договор за испорака на преостанатите дози вакцини против ковид-19. Ова го заврши тековниот судски спор откако...

ЕК поведе постапка против Унгарија и Полска за дискриминација на ЛГБТК-заедницата

Европската комисија поведе постапка против Унгарија и некои региони во Полска за дискриминација на ЛГБТК заедницата. Унгарија се најде на удар на повеќето членки на...

ЕК ќе ја убедува Малта да се откаже од затворање на...

Европската комисија сака да ја убеди Малта да се откаже од одлуката да ги затвори своите граници за невакцинираните против ковид-19, изјави европскиот комесар...

И Европската комисија сита и милионите на „Астра зенека“ на број

Пресудата во судскиот спор ги задоволи двете страни Белгискиот суд го изведе навидум невозможното, овозможувајќи им задоволство и на Европската комисија и на „Астра зенека“...

Зарем и тужбите во Унијата како тоалетна хартија?!

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ТУЖБАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПРОТИВ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА КАКО ТУЖБАТА НА МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ ГРЦИЈА Со големо мнозинство гласови, европратениците деновиве одлучија во судница да ја...

Без договор околу дигиталните „ковид-пасоши“

ПРОПАДНА УШТЕ ЕДЕН КРУГ ПРЕГОВОРИ ВО БРИСЕЛ Документот би требало да потврди дека лицето што неодамна оздравело од ковид-19 има негативен тест или дека примило...