Ознака: Европската

Купувањето европски пасош не гарантира спас од црната листа

Издавањето европски пасош не значи секогаш дека може да се избегнат санкциите и забраните во Европската Унија Купувањето европски пасош не значи дека може да...

Европската Унија да ја претвориме во водечка сила

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, завчера го одржа своето прво официјално обраќање, во кое ги претстави амбициозните планови за иднината на...

„Фитбит“ под истрага на Европската комисија

Обидот на „Гугл“ да ги престигне „Епл“ и „Самсунг“ на пазарот на новитети во технологијата, купувајќи ја американската компанија „Фитбит“, беше спречен од европските...

Како ќе влијае новиот буџет врз европската одбрана

Медиумското внимание за договорот за буџет на ЕУ главно се фокусира на одговорот на пандемијата на коронавирусот. Но буџетот вклучува милијарди евра за нови...

Расизам има и во Европската комисија

Дали, која е прва еврокомесарка за еднаквост, зборува за состојбите со расизмот по најновите протести на двете страни од Атлантикот. Таа смета дека расизмот...

Европската комисија стравува од порастот на невработеноста кај младите

Европската комисија ги повика земјите-членки на ЕУ да се обединат во борбата против невработеноста кај младите, која расте од ден на ден за време...

Европската помош за Балканот се одложува за есенва!

Во документот на ЕУ не се наведува сумата на европската помош што ќе биде наменета за земјите од Западен Балкан, но претходно беше најавено...