27.8 C
Skopje
17.9.2021 - 17:36

Ознака: Европската Унија

„Шпаркасе Банка“ втора година по ред финансира старт-ап бизниси во соработка...

„Шпаркасе Банка Македонија“ го започнува вториот циклус од програмата „Чекор по чекор“, наменета за поддршка и развивање старт-ап бизниси во Република Северна Македонија. Програмата...

Пендаровски повика на засилена парламентарна соработка со Полска

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Полска, оствари билатерални средби со маршалот на Сејмот, долниот дом на полскиот парламент, Елжбијета...

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се...

Проактивност што почеток на преговори значи

Каква иницијатива треба да покаже Македонија за својата европска иднина Новата методологија за преговарање за членство во ЕУ, сѐ уште е енигма и во Европската...

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е прво негово интервју по...

Станишев: Местото на Македонија и Албанија е во Европската Унија

Лидерот на Партијата на европските социјалисти, Сергеј Станишев порача дека местото на Македонија и Албанија е во Европската Унија. На подготвителната средба на левите...

Гутереш: ЕУ да покаже ентузијазам за проширување

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во разговор со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, изрази очекување дека Брисел ќе покаже поголем ентузијазам за проширувањето...

ЕУ го поздрави договорот за формирање Уставна комисија во Сирија

Европската унија го поздрави долго-најавуваниот договор за формирање на Уставна комисија во Сирија. - ЕУ постојано тврди дека за секое одржливо решение на конфликтот потребна...

Меркел очекува тешкотии околу именувањето на водеачките позиции

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека вечерашниот избор на кандидати за водечките позиции во Европската унија ќе биде тежок и оти е потребно повеќе време. - Ќе...

Маратонците и кругот

Правејќи хронологија на случувањата, може да се стигне до заклучокот дека се чини дека со години само го трчаме маратонот за потенцијална можност за...