10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 0:30

Ознака: Европската Унија

Бектеши: Македонија е лидер во зелената енергетска трансформација во Западен Балкан

Енергетскиот сектор во Република Македонија е еден од најзначајните сектори за развој на економијата и е приоритет за Владата за обезбедување на сигурно снабдување...

Институциите на ЕУ не треба да бидат место за дебата за...

Советот на Амбасадори е разочаран од одлуката на Советот за општи работи на Европската Унија да не препорача одржување на првата меѓувлaдина конференција меѓу...

Официјална Софија повторно ќе биде пречка за Европската Унија

Што можеме да очекуваме од новата бугарска политичка партија? Одговорот е многу едноставен: Ништо ново! Во предизборниот период, Слави Трифонов напиша: „Предлог до Македонците,...

Заев: Во април ќе пристигнат вакцини од Европската Унија

Европската Унија обезбедила над 600.000 вакцини за Западен Балкан, а дел од нив ќе пристигнат во Македонија во април. Ова го соопшти премиерот Зоран...

Франција ги затвора границите за сите патници кои не се од...

Франција утре ќе ги затвори своите граници кон сите земји надвор од Европската Унија со цел да го контролира порастот на инфицирани со коронавирус,...

Дебаклот на Европската Унија со вакцинацијата

Беснее бура во Европска Унија (ЕУ) поради нејзиниот неуспех предвреме да нарача поголем број дози од одобрените вакцините против ковид-19. Стефан Бансел, извршниот директор...

Борел: ЕУ не сака Белорусија да стане нова Украина

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предупреди дека Европската Унија нема намера Белорусија да ја направи втора Украина и дека треба да продолжи дијалогот...

Се истражува странската врска за хакерските напади

Настаните поврзани со хакерските напади врз европските држави меѓу кои е и Македонија, никако да исчезнат од агендата на светските медиуми. Имено, неделава американскиот...

Обновата на Европската Унија во искушение

Пред Европската комисија се најде најновиот двонаменски план за заживување на европската економија, кој се состои од ажуриран план за долгорочен буџет на ЕУ...