Ознака: Европската комисија

Димитров: Досегашното искуство да го искористиме како катализатор за придвижување кон...

Димитров копретседаваше со Заедничкиот мониторинг комитет со ЕК Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска копретседаваше заедно со Михаела Матуела од ГД...

Европска комисија: Дигитални сертификати и за граѓаните од Западен Балкан

Европска Унија планира да започне со примена на дигитални сертификати од јуни, а отворена е можноста државјаните на трети земји, вклучувајќи го и Западен...

Бизнис – инфо

Германската автоиндустрија не ја напушта песимизмот Германската автомобилска индустрија не ја напушта песимизмот, покажуваат резултатите од најновото истражување на ИФО-институтот за работењето на тој сектор. Учесниците...

Западен Балкан бара помош од ЕУ: „Овозможете да се приклучиме кон...

Со писмо адресирано до претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лејен, и претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, претседателите на парламентите од Западен...

ЕУ ќе ги започне преговорите со Македонија и Албанија кон крајот...

Европската Унија ќе ги започне преговорите за членство со Македонија и Албанија, се наведува во нацрт-одлуката која ја потпишаа 27-те членки на блокот, а...

Спасовски: Заканата од пандемијата ја покажува важноста на меѓународната соработка

 Македонија ги негува вредностите на ЕУ за просперитетни, безбедни, мирни и слободни општества и нема да дозволиме тие вредности да бидат доведени во прашање...

Вработените во Европската комисија ќе работат од дома

Европската комисија (ЕК) донесе одлука повеќето вработени да работат од дома од понеделник, 16 март, поради коронавирусот, изјави за „Ројтерс“ лице кое работи во...

ЕУ нема решение за Црна Гора

Не е на Европската комисија да зборува за Законот за слобода на вероисповед туку секоја земја треба да осмисли сопствен систем во тој дел, рече еврокомесарот за проширување...

Европскиот комесар за проширување ќе ја претстави новата методологија на ЕУ

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархели денеска ќе ја претстави во Брисел ревидираната методологија за процесот на пристапување кон Европската Унија. Новата методологија за...

Заев: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап...

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер...