Ознака: европол

Со карантинот може да се радикализира безбедносната ситуација

Карантините поради коронавирусот можат да бидат причина за радикализација на лица осомничени за тероризам, предупреди полициската агенција на ЕУ, која минатата недела дополнително посочи...

Европол вклучен во заштита на јагулите

Запленети повеќе од две илјади килограми стаклена јагула. Поради зголемениот шверц со овој вид риба, Европол организира низа операции за негово спречување. Таквиот вид...

Европол: Приведени 26 лица поради криумчарење мигранти

Во Белгија и Франција уапсени се 26 лица, членови на криминална мрежа, заради криумчарење илегални мигранти и конфискувани се три возила, пари и електронска...

Криминалци и измамници го нападнаа интернетот

Освен сѐ почестите измами при набавка на медицинска опрема, и платформата Зум, која во последно време особено е популарна меѓу учениците во Македонија за...

Европол предупредува на опасност од сајбер-криминал

Европската полициска агенција предупреди на можна зголемена појава на сајбер-криминал. Според Европол, се помасовната работа од дома или скратувањето на времето во изолација со...

Европол: Криминалците се приспособуваат и ја користат појавата на пандемијата

Европската полиција Европол објави извештај во кој се тврди дека криминалците се приспособуваат на новонастанатата ситуација и ја користат појавата на новиот вирус ковид-19...

Уапсен поранешен српски фудбалер, осомничен дека бил водач на наркоклан

Шпанската полиција го уапси поранешниот српски фудбалер Стефан Милоевиќ, син на некогашниот фудбалер Горан Милоевиќ, објави „Б92“. Тој е осомничен дека бил водач на...

Европол: Уапсени 70 лица поради трговија со деца и други дела

Во голема меѓународна акција против трговијата со малолетници за сексуално искористување, уапсени се 34 лица, додека 36 се уапсени поради други кривични дела, меѓу...

Европол заплени 24 тони суров допинг-материјал

Европската полициска агенција Европол запленила 3,8 милиони нелегални супстанции за допинг и лажни лекови, а уапсила 234 лица во анти-допинг операција. Интерпол, ЈРЦ, ОЛАФ и...

Запленети 24 тони стероид во прав во акции ширум Европа

Европол во акции ширум Европа заплени 24 тони сирови стероиди во прав и затвори девет илегални лаборатории во кои се произведувале стероиди и други...