Ознака: Европа

Балканската мафија стои зад пратката кокаин од 2,2 тона запленета во...

Перуанската полиција заплени рекордни 2,2 тони дрога на брод чија цела посада била од Црна Гора. Како што пренесуваат црногорските медиуми, бродот „Карлота“ кој...

Измешаните чувства на Израел кон Европа излегоа на виделина на „Евровизија“

Евровизискиот спектакл во Тел Авив покажа дека луѓето во Израел комплетно го прифатија концептот на фестивалот. Постерите, забавите и исцрпното медиумско покритие на настанот...

Надежите на Холандија по четврти пат прваци на Европа

Младата фудбалска репрезентација на Холандија (до 17 години) ја одбрани титулата првак на Европа, победувајќи ја Италија во финалето во Даблин (Ирска), со 4-2....

Повеќето Европејци веруваат дека блокот ќе се распадне во наредните 20...

Повеќето Европејци веруваат дека ЕУ може да се распадне во наредните две децении, покажува студијата на Европскиот совет за надворешни односи (ECFR) и меѓународната...

Русија ја разедини европската десница

Италијанскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини, ќе ги собере националистите од цела Европа на плоштадот Дуомо во Милано, во обид да...

Русија предупредува дека САД ќе користи нуклеарно оружје во Европа

Со распоредувањето на нуклеарно оружје во Европа, САД се подготвуваат да го користат со дозвола од не-нуклеарни европски држави, изјави за „Спутник“ Владимир Ермаков,...

Мароко спречи три брода со мигранти да отпловат кон Европа

Мароканските власти соопштија дека спречиле бродови во кои се наоѓале 117 мигранти да отпловат кон Европа и уапсиле 40 лица кои се обиделе да...

Политичка фрагментација во Европа

Резултатите од неодамнешните шпански избори го потврдуваат трендот на политичка фрагментација во Европа. Расцепкувањето на европската политичка сцена го зголемува и економскиот ризик во...

Најмногубројните држави ја поместуваат светската рамнотежа во консумација на алкохол

Светскиот просек на консумација на алкохол значително е зголемен во однос на претходните 30 години, благодарение на тоа што луѓето во Кина и Индија...

Деветти мај – Денот на Европа, но на која Европа?

Денот 9 Мај отсекогаш се славеше како Ден на победата над фашизмот и тој ден му припаѓа на целокупното слободољубиво човештво. Денот на победата...