14.4 C
Skopje
23.4.2019 - 18:54

Ознака: Европа

Трамп бара 500 милиони долари за борба против влијанието на Русија...

Во предлог буџетот за 2020 година, што американскиот претседател Доналд Трамп денеска го предложи на усвојување до Конгресот, се предвидени 500 милиони долари за...

Со новото име и во Советот на Европа

Советот на Европа официјално ја заведе земјава под нејзиното ново име. На интернет-страницата на најстарата паневропска организација, Советот на Европа, чие седиште е во...

„Модниот викенд“ ќе обедини 29 дизајнери од Европа

Модни дизајнери од: Белгија, Германија, Португалија, Франција, Романија, Латвија, Естонија, Грција, Турција, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, Косово и од...

Трамп и се закани на Европа со „царини од пеколот“

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно му се закани на Брисел со царини, велејќи дека ЕУ мора да „игра според правилата” или ќе и воведе...

Кремљ: Постојани кибер напади врз Русија од Европа и САД

Руски структури, вклучувајќи ја и интернет страницата на претседателот Владимир Путин, редовно се мета на кибер напади од САД и Европа, изјави денеска портпаролот...

Европскиот национализам не е идентичен како балканскиот?!

Како и колку национализмот „работи“ во регионов и како тој се одразува во Западен Балкан и Македонија е темата што изминатиов период беше актуелна...

Почна кампањата за изборите за Европскиот парламент во мај

Ширум Европа почна тримесечната кампања пред изборите за Европскиот парламент во мај, која опфаќа 27 земји и речиси половина милијарда луѓе. Дел од западните медиуми...

Османи: Балканот интегриран во ЕУ е гарант за стабилна и безбедна...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во Виена учествуваше на состанокот на министри задолжени за европски прашања од земјите...

Враќање на џихадисти: Унгарија бара да остане затворена балканската рута

Нема договор на европско ниво за враќање на борците кои заминале да војуваат со таканаречената Исламска држава во Сирија, и покрај повиците на американскиот...

Бугарите со најниска просечна висина во Европа

Бугарите се со најнизок просечен раст во Европа, а главните фактори за тоа се генетски и социјални, изјави Рачо Стоев, раководител на Одделот за...