Ознака: Европа

Европските интелектуалци апелираат за спас на Европа

Манифестот во кој европските интелектуалци оценуваат дека Европа како идеја „се распаѓа пред нашите очи“ е објавен во неколку весници, вклучувајќи ги „Гардијан“ и...

Клаус: Постои опасност од поделба на Европа на Исток и Запад

Поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус предупреди на опасност од поделба на Европа на Исток и Запад. – Старата парадигма на Студената војна веќе не е...

ЕК започнува консултации за зајакнување на еврото

Европската комисија започна консултации со релевантни соговорници во обид да ја зајакне меѓународната улога на еврото, јави дописничката на МИА од Брисел. Комисијата соопшти дека...

Балканска крчма, Крлежа, Европа

„Европа е денес осамена куќа во која злосторството спие“, М. Крлежа Триптихонскиот наслов на денешната наша колумна, драг читателу, е идеално контрастен и парадоксален за...

Политички земјотреси ги тресат трите клучни земји во Европа

Од протестите на „жолтите елеци“, кои повеќе од два месеца ѝ задаваат главоболки на Владата во Париз, преку одлуката на Ангела Меркел да се...

„Стандард“: Европа се соочила со крах на електродистрибутивната мрежа

Европската електродистрибутивна мрежа минатата недела се нашла на работ на крах, поради што постоела опасност десетици милиони домаќинства во Европа да останат без електрична...

Зошто Западен Балкан е црна дупка во Европа?

Два месеца по формирањето на владата на Тадеуш Мазовиецки, која во полскиот парламент беше изгласана на 12 септември 1989 година, во Варшава допатува 6-члена...

ФОТОВЕСТ

Во снежните бури во Европа, во изминатите неколку дена загинаа најмалку 13 лица, од кои најголемиот дел во лавините во Австрија и во Германија.

Снежни бури во Европа, Австрија затрупана во снег

Сите австриски спасувачки служби, пожарникари, војска и комунални служби за чистење патишта веќе неколку дена се во константна борба против досега најголемите наноси на...

Во зимското невреме во Европа загинаа 12 луѓе

Зимското невреме ширум Европа продолжи и денеска со тешки последици, а во последните седум дена во несреќи поврзани со невремето загинале 12 луѓе. Стотици луѓе...