31.5 C
Skopje
22.7.2019 - 14:13

Ознака: Европа

Различна диоптрија за поголем јаз меѓу САД и Европа

Со доаѓањето на Трамп за претседател на САД, Европа станува сѐ помалку релевантна за Америка. И на американските универзитети и во експертските тимови забележлива...

Штрковите ја заобиколуваат Европа

Лидерите на водечките европски држави и дел од главните луѓе на Европската Унија немаат биолошки деца, а, според зборовите на аналитичарите, тоа се случува...

Забележан фрапантен феномен над небото на Европа во изминатите 48 часа

Во последните 48 часа ширум Европа се забележани повеќе од половина милион удари на молњи. Според пишувањето на сервисот „Severe Weather Europe“, забележани се повеќе...

Дали Европа врти надесно?

На денешната политичка карта на Европа, може да се забележи тренд што покажува дека десноориентираните партии или веќе се на власт или со голема...

Путин: Немаме цел да предизвикаме поделби во ЕУ

Русија е заинтересирана за обединета Европа и не се обидува да ја подели, изјави рускиот претседател Владимир Путин. - Ние немаме цел да предизвикаме поделби...

Што значат странските воени бази за Европа и за регионот

Државите од Европа, па дури и од најблиското соседство на Македонија, иако под безбедносен чадор на НАТО, сепак, посакуваат и бараат американско воено присуство...

Збунувачките сигнали од Европа

За краток временски период од Европа пристигнаа спротивставени пораки во однос на Македонија. Најпрво нашата земја доби чиста официјална препорака од Брисел и многу...

Киксови, голови, солзи – Реал повторно на врвот на Европа

Во финалето на годинашната Лига на шампионите (ЛШ) во Киев, Реал Мадрид го победи Ливерпул со 3-1 и со тоа испиша нова страница во...

Вардар се збогува од титулата, Европа има нов првак

Во полуфиналниот дуел Вардар загуби од Монпелје со 27-28, додека дебитантот Нант го совлада ПСЖ со 32-28. Во вчерашното финале играа Нант и Монпелје,...

„Европа“ главен кандидат за вонземен живот

Јупитерската месечина Европа е главен кандидат за вонземски живот, објавија научниците, бидејќи две децении темелно ги проучувале старите податоци за вселенските летала на Галилео. Тоа...