2.9 C
Skopje
19.1.2020 - 15:54

Ознака: Европа

Вселената не е крајната граница туку новиот Див Запад

Вселената не е само крајната граница, туку и голем бизнис. Потенцијалните награди од оваа наскоро трилион долари вредна индустрија се огромни - но само...

Европа троши тони пиротехника, во Македонија се бројат запленети петарди

Според Евростат, само во 2018 година во Европската Унија на годишно ниво биле увезени 128 илјади тони огномет. Според Министерството за внатрешни работи во...

Единственaта иранска освојувачка на олимписки медал пребега во Европа

Кимија Ализаде, врвна атлетичарка и единствена жена освојувачка на олимписки медал од Иран, избега во Европа. „Ќе започнам со поздрав и збогум“, објави 21-годишната Ализаде...

Навивачка фаланга од цела Европа ја бодри Македонија во Виена

Се очекува неколку илјади Македонци да ја претворат „Градската сала“ во Виена во арена каде што навивачката фаланга ќе се радува на победи на...

Што може да стори Европа во Иран

Во изминатите две години, Европејците постојано зборуваат за нивната посветеност на ЗСПА, но тие не сторија ништо што би го изнервирало Вашингтон. Да, Европејците...

Шпанија почнува со одбрана на титулата

На изминатите 13 ЕП, шест репрезентации се искачиле на највисокото место на победничкиот пиедестал, од нив Шведска има четири златни медали, Франција има три,...

Решавањето на македонското прашање е решение за мир на Балканот и...

Тони Менкиноски, правен застапник на Македонците во Бугарија Г. Менкиноски, заменик-премиерот и министер за одбрана на Република Бугарија, г. Красимир Каракачанов, поведе кривична постапка против...

Шест безбедносни предизвици за Европа во 2020-та

АНАЛИЗА НА „ЈУРОАКТИВ“ Во период кога Европа е фокусирана на наоѓање ефективни решенија поврзани со нејзиното дејствување на финансиско и безбедносно поле, но и во...

Европа одбележува 40 години од лансирањето на својата прва ракета во...

Деновиве се одбележува 40-годишнината од првото лансирање на ракетата „Аријана“ од Куру во Гвајана, со која Европа се вклучи во меѓународната трка за вселената....

Во оваа изложба спојувам различни видови сол од Европа, Австралија и...

Виолета Чаповска за проектот „Сол“ во Отвореното графичко студио Во Отвореното графичко студио при Музејот на градот Скопје, вечерва, во 19.30 часот, ќе биде отворена...