Ознака: Европа

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл Рајан. Тој рече дека властите...

Коронавирусот се враќа во Европа

Западните европски земји што успешно се справија со првиот бран инфекции со ковид-19, сега повторно забележуваат пораст на новозаразени. Според бројките на универзитетот „Џонс...

Кастратовиќ: Верувам во квалитетот, искуството и желбата на ракометарите

Направивме темелна анализа на противничкиот тим и ги разработивме сите елементи на игра, кои сметам дека би ни биле корисни во градењето на нашата...

Најголеми финансиски измамници во Европа

Европската канцеларија за борба против измамата (ОЛАФ) има задача да истражи малверзации против буџетот на ЕУ, корупција и сериозно лошо однесување во рамките на...

ЕК: Западен Балкан е дел од Европа

Отворањето на преговорите со Македонија и со Албанија претставува историска одлука, изјави Урсула фон дер Лејен, претседателката на Европската комисија, во својот годишен говор...

Металург ќе игра со Луцерн на патот кон Лигата на...

Во првото квалификациско коло, Швајцарците во два наврата славеа над хрватскиот тим Дубрава (27-25 и 28-19), а металурзите, пак, во првото коло беа подобри...

Металург утре ќе го добие ривалот за пласман во Лигата на...

Ждрепката на двојките за второто квалификациско коло треба да биде влечена утре, а можни противници се Хостелбро, Азоти Пулави, Кристијанстад, Ѓенѓеш, Фиверс, Луцерн, Тримо,...

Познати се потенцијалните противници на македонските клубови во 3. коло

ФУДБАЛ - ЖДРЕПКА ЗА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЛИГА ЕВРОПА Динамо Загреб, за кој настапува македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, во 3-то коло од квалификациите за пласман во...

Културата во Европа оживеа, нашата дише на респиратор

Ситуацијата не е ни малку сјајна,а луѓето во културата најдобро гледаат како овој сектор ја губи својата и онака скромна моќ. Додека другите европски...

Стравот присутен на почетокот на училишната година во Европа

Училиштата ширум Европа ги отвораат вратите за да ги поздрават учениците кои се враќаат во клупите, речиси шест месеци откако пандемијата на коронавирусот ги...