Ознака: еврообврзница

Бесими: Поради доверба на инвеститорите, каматна заштеда од 82,2 милиона евра

Кредибилитетот на инвеститорите во нашата економија и политиките кои се спроведуваат расте, забележа министерот за финансии Фатмир Бесими по повод издавањето на осмата еврообврзница. -...

Издадена осмата еврообврзница по историски најниска каматна стапка

Република Северна Македонија денес ја издаде осмата по ред еврообврзница, информираат од Министерството за финансии. Од таму појаснуваат дека еврообврзницата е во вредност од 700...

Албанија се задолжи за 500 милиони евра

Албанската Влада издаде еврообврзница на меѓународниот пазар со што ќе ја задолжи државата за 500 милиони евра. Јавното наддавање ќе се одржи идната недела, а...