Ознака: Еврокомесар

Фон дер Лејен го одби и четвртиот кандидат за еврокомесар од...

Новоизбраната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, го одби и четвртиот кандидат за нов комесар предложен од Романија. Како што пренесуваат романските медиуми,...

Унгарецот Ласло Трошањи предложен за нов еврокомесар за проширување

Новоназначената претседателка на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, денеска го предложи поранешниот унгарски министер за правда, Ласло Трошањи за комесар за соседска...

Хан сонува да биде државник во Македонија

Сугерирајќи недопирливост и непроменливост на Преспанскиот договор, секако, со извежбаниот политички речник својствен за евробирократ, Хан до крајот на својот мандат останува доследен во...

Првата засилена европска надзорна мисија на 10 септември

Еврокомесарот за економски и финансиски работи Пјер Московиси најави дека првата надзорна мисија на Грција, по завршувањето на програмата за економска помош, ќе се...