Ознака: евроинтеграции

Маричиќ: Горд сум што ги одбранивме нашите позиции и ги направивме...

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бојан Маричиќ е горд што Владата го одбранила македонскиот интерес во преговорите со Бугарија кои биле искрен и отворен дијалог. – Во...

Доцнат ли Американците со поддршката за Македонија?

Според поставените приоритети на американската политика во Европа, одолжувањето на процесот на проширување на ЕУ го носи ризикот за нестабилност и немири во регионот...

Бугарија преку спорот со Македонија го потсети Брисел колку мачен може...

Неколку часа откако Европската Унија (ЕУ) ја донесе историската одлука за доделување кандидатски статус на Украина и Молдавија, минатата недела, бугарските парламентарци испратија потсетување...

Загубено е драгоцено време во евроинтеграцијата на Македонија, порача Ковачевски

Во денешни услови на светски превирања уште повеќе се нагласува темата на интеграција на Западен Балкан во Европа каде што тој природно и припаѓа,...

Јунскиот самит станува денот Д за македонските евроинтеграции

Проширувањето на ЕУ го нема на агендата на наредното претседавање на Чешка со Унијата - Очигледно војната во Украина ги промени приоритетите кај земјите-претседавачи со...

Макрон ќе чека „да дојде време“ за да се сретне со...

За кого ќе кукурига галскиот петел? Несомнено изјавата на Макрон повеќе е на линија на она што претходно го порачуваше Радев, односно дека нема причина...

Маричиќ: Ќе се обидеме да го искористиме француското претседателство, потребен е...

Имавме отворена и искрена за дискусија за иднината на Западен Балкан во Европската Унија, особено во контекст на војната во Украина, што е добра...

Османи: Португалскиот предлог како основна рамка останува најдоброто решение за деблокирање...

Португалскиот предлог како основна рамка останува најдоброто решение за деблокирање на нашите евроинтеграции, оценува министерот за надворешни работи Бујар Османи во коментар за последните...

Kакво јаболко може да загризе Македонија?

Институтот за демократија (ИДСЦС) и Институтот за европска политика (ЕПИ) изработија документ чија цел е да ја информира општата и политичка јавност и да...

Маричиќ: Постои можност за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Сега е добра можност да се забрза процесот на евроинтеграциите, бидејќи оваа ситуација на долгогодишно чекање не им оди во прилог ниту на ЕУ,...