Ознака: Евровизија

Неподнослива леснотија на заборавањето

Очигледно сите се навикнуваме на новото нормално, колку и да е тоа ненормално. И што е уште позагрижувачки, дури и таквите „дешавки“ ги забораваме...

ЕБУ објасни зошто се поништени гласовите на шест земји на „Евросонг...

Европската радио-дифузна унија – ЕБУ ги објасни причините за поништувањето на гласовите на: Азербејџан, Грузија, Полска, Романија, Сан Марино и Црна Гора во второто...

Пејачот на „Калуш оркестар“ по победата на „Евровизија“ облече воена униформа

Фронтменот на фолк-рап групата „Калуш оркестар“ , Олег Псиуг, по победата на „Евровизија 2023“, веднаш се врати во Украина и застана во првата линија...

Политиката пред музиката на „Евровизија 2022“!

По прогласувањето на победата, членот на украинскиот фолк-рап бенд „Калуш оркестар“, Олех Псиук, заблагодарувајќи се за поддршката, уште еднаш повтори дека песната им е...

„Евровизија“ се одбранила од кибернапади на групата „Клиент“ за време на...

Италијанската полиција денеска соопшти дека спречила кибернапади врз „Евровизија“. – Специјалните единици на Министерството за внатрешни работи за борба против компјутерскиот криминал, во соработка со...

Андреа за влакно останала без финале, споделувајќи ја евровизиската судбина на...

Македонската претставничка во Торино била 11-та во второто полуфинале Македонската претставничка Андреа Коевска, која за жал, не се пласираше во финалето на „Евровизија“, според објавената...

Војната фрли сенка врз украинската „Стефанија“, отворајќи и евровизиски музички фронт

Украинскиот фолк-рап бенд Калуш Оркестра победи во синоќеното финале на „Евровизија“ откако европската публика и националните жири-комисии покажаа симболична солидарност за Украина додека државата...

Зеленски: Нашата храброст го импресионира светот, а нашата музика ја освојува...

По победата на Украина на „Евровизија“ Нашата храброст го импресионира светот, а нашата музика ја освојува Европа, објави украинскиот претседател Владимир Зеленски, на Фејсбук, по...

Европската поддршка за Украина му донесе евровизиски триумф на „Калуш оркестра“

Украинскиот бенд „Калуш оркестра“ со песната „Stefania“ ги оствари прогнозите победувајќи на 66-то издание на престижното музичко натпреварување „Песна на Евровизија“ што се одржа...

Андреа звучеше моќно, но трендовите и политиката си го прават своето...

Рекоа за настапот на Македонија на „Евровизија“ Андреа беше самоуверена и звучеше моќно, претставувајќи ја Македонија достоинствено и во најдобро светло на „Евровизија“, по сѐ...