Ознака: Евреи

Бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ е навреда за Евреите

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија со жестока реакција Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се згрозени...

Комеморација по повод 79-годишнината од депортацијата на битолските Евреи

По повод 79-годишнината од депортацијата на битолските Евреи во логорот на смртта Треблинка, пред споменикот на жртвите од холокаустот, кој се наоѓа во дворот...

Бугарската држава го платила превозот на македонските Евреи до логорот на...

Во текот на Втората светска војна македонските Евреи биле депортирани во логорот Треблинка, каде што биле задушени во гасни комори. Од логорот на смртта...

Засадени дрвца за незаборав по повод 78-годишнината од депортацијата на Евреите...

Со полагање цвеќе пред споменикот на депортираните Евреи од Битола и на споменикот на Естреја Овадија Мара, од страна на битолската градоначалничка, Наташа Петровска,...

Запалени свеќи во спомен на 7.144 македонски Евреи, жртви на холокаустот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, заедно со учениците од ПОУ „Иднина“ и ПОУ „Златен Сремац“ од Скопје, кои се...

Неонацистите повикуваат „намерно да ги инфицираат“ Евреите и муслиманите со коронавирус

Неонацистите и екстремно-десничарските активисти бараат од нивните следбеници „намерно да ги инфицираат“ Евреите и муслиманите со коронавирус, предупреди во четвртокот Агенцијата за борба против...

Одбележана 77-годишнината од депортацијата на македонските Евреи

  Со полагање цвеќе на Еврејските гробишта во Бутел беше одбележана 77-годишнината од холокаустот на македонските Евреи. Годинава програмата беше скратена и прилагодена согласно препораките на...

Еврејскиот имот стана имот на грчките фашисти!

Седумдесет и петгодишнината од затворањето на Аушвиц како повод: Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (2) Пишува: Блаже Миневски Според истражувањето на проф. д-р...

Трагедијата во Грција меѓу најужасните во историјата на човештвото

Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (1) Солун, „градот мајка на Израел“ или „Ерусалим на Балканот“, како што го нарекувале Евреите, пролетта 1943...

Конфискуваната покуќнина на Евреите тајно се транспортирала во Бугарија!

Пишува: Блаже Миневски Премиерот на Бугарија, габаритниот Бојко Борисов, оној што смета дека Македонците и Бугарите се „братски хора, с’шти народ“, пред извесно време запрашан...