27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 19:14

Ознака: евра

Фалсификувани евра пуштени во оптек во три спортски обложувалници во Струга

Во три спортски обложувалници во Струга биле пуштени во оптек фалсификувани евра. Ваков случај бил пријавен во полицијата. Од МВР велат дека во трите обложувалници во...

Делчевци купувале со лажни банкноти од 50 евра

Полицијата од Делчево поднесе кривична пријава против 17-годишник од овој град и против Б.И. од делчевското село Град, со престојувалиште во Италија, поради сомнение...

Во Скопје уапсен кратовец со фалсификувани 1.000 евра

Полициски службеници од полициската станица Аеродром на 26 ноември уапсиле лице од Кратово поради сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. При полициски преглед, кај...

Трансферите во најсилните пет лиги достигнаа околу 2,9 милијарди евра

Во Англија преодниот рок ќе трае до 16 октомври, но само за домашни трансфери, и тоа премиерлигашите ќе можат да ангажираат само фудбалери од...

Откриена голема мрежа за фалсификување евра

Во акцијата учествувале полиции од повеќе земји, откривајќи ја мрежата што се протегала дури до Непал, во Азија. Полицијата верува дека низ годините мрежата...

Клубовите ќе загубат четири милијарди евра

Се најавуваат мерки за одржливост на фудбалската индустрија на долг рок, откако анализата на Европската клупска асоцијација (ЕКА) покажа дека приходите на клубовите ќе...

Новите премиерлигаши ќе плаќаат „такса“ од 8,8 милиони евра

Аргументот за наплата на таксата за новопромовираните клубови е дека и тие треба да преземат дел од одговорноста во врска со негативните ефекти од...

Миланска „Скала“ загуби 23 милиони евра

Миланска „Скала“, славната италијанска оперска куќа, која од избувнувањето на пандемијата загуби 23 милиони евра од приходите, се надева дека ќе ги отвори вратите...

Падна наплатата на увозните давачки

Наплатата на акцизите и на увозното ДДВ бележат пад од десет отсто во март годинава, додека извозот на производи е зголемен во однос на...

Бизнис – инфо

Трговијата со фалсификувани лекови достигна четири милијарди евра Тргувањето со фалсификувани фармацевтски производи во светот тежи речиси четири милијарди евра, а најчесто се фалсификуваат антибиотиците....