3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 3:34

Ознака: ево моралес

Моралес: Мексико ми го спаси животот

Ево Моралес, боливискиот претседател кој поднесе оставка, денеска по пристигнувањето во Мексико, земја која му даде азил, изјави дека оваа држава му го спасила...

Моралес најде прибежиште во бастионот на левичарите

Поранешниот боливиски претседател Ево Моралес отпатува за Мексико откако му беше одобрен азил, изјави мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард.  - Моралес веќе е...

Заминувањето на последниот лидер од „розовата плима“ ја разбранува Латинска Америка

Оставката на боливискиот претседател Ево Моралес, последниот од лидерите од „розовата плима“ која ја зафати Латинска Америка пред две децении, вчера ги поларизираше владите...

Моралес ја обвини опозицијата за обид за државен удар

Антивладините демонстранти што протестираат против резултатите од контроверзните претседателски избори, на кои победи актуелниот шеф на државата Ево Моралес, зазеле неколку државни телевизии и...

Оставката за „мир во Боливија“ ја мобилизира Латинска Америка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека поднесува оставка за „доброто на земјата“ , откако командантот на вооружените сили тоа го побара од него. Моралес...

Моралес не се откажува од функцијата, предупредувајќи за можен воен удар

Претседателот на Боливија, Ево Моралес го одби барањето на опозицијата да поднесе оставка. Тој смета дека треба да се почека меѓународната проценка за неодамнешните...