Ознака: ЕВН

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други...

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба на фотонапонски централи. Како што...

Колку чини пријавувањето дефекти во ЕВН

Иако кога ѕвоните, операторот автоматски ве вклучува да чекате да ве услужат вработените, а снимената порака ви вели „сите оператори се зафатени“ и вие...

Зошто има толку високи сметки за струја – следете ги броилата...

Во некои од прашањата на корисниците кои се обратиле до компанијата за последните сметки, се утврдило дека во најголемиот дел се работи за точно...

Полнењето на електричните возила во Македонија не ја чувствува енергетската криза

Енергетската криза ја принуди Хрватска да воведе наплата за полнење на електричните возила на јавно достапните полначи, на повеќе локации на автопатиштата, услуга која...

Колку ќе поскапи струјата ќе се знае следната недела, анализите велат...

Бислимовски информираше дека пристигнало првото барање од компаниите за зголемување на струјата при што ЕВН-Електродистрибуција побарала зголемување на цената на струјата од 100 отсто,...

Лажната тревога во ГТЦ фрли светло врз тајните системи за „копање“...

„Ископувањето“ на криптовалути како нов начин на кој македонските граѓани се обидуваат да дојдат до заработка, дури и со незаконски практики, се актуелизира по...

Бислимоски: Сметките за струја ќе претрпат незначителни промени со новиот закон

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која сметките за електрична енергија на универзалниот снабдувач „ЕВН ХОМЕ“ незначително ќе се...

Центар и околните населби останаа без струја по удар на гром...

Без електрична енергија останаа жителите на Центар и околните населби кои со струја се снабдуваат од трафостаницата Југ-нова оти гром удрил во далновод и...

Голем дел од Скопје без струја поради дефект на трафостаница

Жители од различни делови на градот јавуваат дека снемале струја неколку минути пред 18 часот. Нема струја во делови од Центар, Карпош, Тафталиџе и...

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа...

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од надојдената вода во Вардар....