Ознака: евакуација

Илјадници евакуирани од рускиот град Пугачово поради пожар и експлозии во...

Илјадници луѓе се евакуирани денеска од малиот град Пугачово и околината во централната руска Република Удмуртија, поради пожар и експлозии во складиште за муниција,...

Евакуација на Хаваите по ерупциите на вулканот Килауеа

На Хаваите, САД, се врши евакуација по континуираните ерупции на вулканот Килауеа. https://www.youtube.com/watch?v=DayqAYRsQEU

Ерупција на вулкан на Хаваите, евакуирани 10.000 жители

Најмалку 10.000 луѓе се евакуирани откако вулканот Килауеа на Хаваите еруптираше, јавуваат американските извори. Геолозите на почетокот на неделата забележаа повеќе од 250 земјотреси за...

Централен Берлин евакуиран поради „изворот на сето зло“

Масовна евакуација беше спроведена во централен Берлин, со цел експертите да можат да деактивираат бомба од Втората светска војна, пренесува Би-би-си. Во евакуацијата беа...

„Ал Арабија“: Нападнатите објекти во Сирија биле евакуирани пред неколку дена

Сириските власти изминативе денови ги евакуирале опремата и луѓето од објектите што беа цел на денешните напади на вооружените сили на САД, Велика Британија...

Евакуирани 26.000 Германци заради бомба од Втората светска војна

Над 26.000 луѓе се евакуирани утрово заради отстранување на 1,8 тони тешка бомба останата од Втората светска војна, пронајдена во парк во Падерборн, на...

Во Сирија постигнат договор за евакуација на 7.500 бунтовници

Сириските државни медиуми и портпаролот на бунтовниците соопштија дека е постигнат договор 7.500 припадници на бунтовничките сили и нивните семејства од Хараста во Источна...