Ознака: евакуација

Бомба од Втората светска војна доведе до блокада на дел од...

Унгарската полиција ги евакуираше жителите на една од четирите населби во Будимпешта заради отстранување на бомба од Втората светска војна, објавија локалните власти денес. Се...

Масовна евакуација во Перу поради вулканот Убинас

Повеќе стотици луѓе се евакуирани во Перу откако вулканот Убинас почнал да исфрла пепел. Националниот институт за цивилна заштита наредил евакуација на околу илјада луѓе...

Евакуација на десетици илјади луѓе, се деактивира бомба тешка 500 килограми

Илјадници луѓе се евакуирани утрово од кварт во Франкфурт во кој се наоѓа седиштето на Европската централна банка, бидејќи германските власти се подготвуваат да...

Евакуација на 300 илјади луѓе во Индија поради најава за циклон

Индиските власти подготвуваат евакуација на 300 илјади луѓе поради најавите за доаѓање силен циклон. Се очекува циклонот да удри в четврток по должината на западниот...

Евакуација на рудари од рудник во Русија

Од рудник во рударската област Кузбаш евакуирани се рудари поради дефект на вентилацијата. -Во рудникот имаше околу 100 лица кога системот престана да работи- изјавија...

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула

Ајфеловата кула во Париз е затворена и сите посетители се евакуирани откако неидентификуван маж бил забележан како се искачува на кулата, од нејзината надворешна...

Евакуирани 40 илјади луѓе поради поплави низ Парагвај

Околу 40 илјади луѓе се евакуирани поради поплавите низ Парагвај, изјавија официјални лица од оваа јужноамериканска земја. Официјалниот претставник на Националната служба за вонредни состојби,...

Индија успешно евакуираше 1,2 милиони луѓе поради циклонот „Фани“

Индија ја прогласи за успешна евакуацијата на повеќе од еден милион луѓе поради доаѓањето на тропскиот циклон „Фани“. Но, и покрај големите напори на властите,...

Се евакуираат 800 илјади луѓе поради закана од тајфун

Во Индија денеска со бродови, автобуси и возови ќе бидат евакуирани 800.00 луѓе од источниот брег, поради пристигнувањето на тајфунот кој ќе удри во...

По телефонски повик евакуирани три амбасади во Мадрид

Амбасадите лоцирани во облакодер во Мадрид евакуирани се поради закана за поставена бомба. Според шпанската полиција Амбасадата на Австралија добила телефонски повик со кој била...