Ознака: евакуација

Големи пожари во Калифорнија, наредена итна евакуација

Властите во Калифорнија наредија евакуација на неколку стотици луѓе од населбата Гејзервил, северно од Сан Франциско, поради големите шумски пожар во округот Сонома. Американските...

Eвакуирани 4.000 луѓе во Италија поради бомба од Втората светска војна

Италијанските власти евакуираа 4.000 луѓе од центарот на северниот град Болцано поради деактивирање на авионска бомба од Втората светска војна. Бомбата е деактивирана утрово за...

Полска ќе евакуира 42 илјади граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од Втората светска војна, во...

Пожари во близина на Атина, наредена е евакуација

Грчките пожарникари наредија евакуација на местото Лагониси, околу 30 километри од Атина, како и на одморалиштето Саронида на Атика, бидејќи пожарите што избија денеска...

Евакуирани 15 илјади луѓе во Германија поради бомба

Повеќе од 15 илјади луѓе вчера биле евакуирани во Хановер, Германија, поради пронајдена бомба од Втората светска војна. Тие се вратиле во своите домови денеска...

Евакуација во Џорџија и Јужна Каролина поради „Доријан“

Гувернерите на Џорџија и Јужна Каролина наредија евакуација на населението поради ураганот „Доријан“, кој се приближува кон овие сојузни американски држави. Гувернерот на Џорџија, Брајан...

Евакуирана метро-станицата на Менхетн

Метро-станицата на Менхетн во Њујорк е евакуирана поради сомнителен предмет, соопшти денеска полицијата. Полицијата од станицата Фултон стрит го прегледува сомнителниот предмет. Властите беа алармирани за...

Пожар во близина на Атина, наредена е евакуација на населението

Голем пожар избувна крај Атина при што властите наредија евакуација на околните места. Пожарот во преградието Пеанија источно од Атина брзо се шири и...

Поради пожар евакуирани неколку градови на островот Гран Канарија

Околу 1.000 луѓе се спречени да се вратат во своите домови на шпанскиот остров Гран Канарија, откако неколку места беа евакуирани поради голем шумски...

Милион луѓе евакуирани во Кина поради тајфун

Поради силниот тајфун кој го погоди источниот дел од Кина, евакуирани се милион луѓе, а откажани се повеќе стотици летови. Тајфунот Лекима дуваше со ветер...