Ознака: евакуација

Голем шумски пожар на грчкиот остров Хиос, евакуирани две населби

Голем шумски пожар избувна на грчкиот остров Хиос, поради што локалните власти наредија евакуација на жителите од две населби, јави новинската агенција АНА. Пожарот, кој...

Попуштија две брани во Мичиген, евакуирани повеќе од 10.000 жители

Гувернерката на Мичиген, Гречен Витмер прогласи вонредна состојба во еден округ откако во ист ден попуштија две брани, предупредувајќи дека центарот на Мидленд би...

Филипините се подготвуваат за евакуација по засилувањето на тајфунот Амбо

Филипинските власти, под карантински мерки поврзани со пандемијата на коронавирус, се подготвуваат да евакуираат околу 400.000 луѓе поради тајфунот Амбо, пренесува АБС-ЦБН. Според извештаите, филипинското...

Во случај на евакуација Амбасадата во Кина е подготвена да ги...

Министерството за надворешни работи продолжува со редовното следење на состојбата во врска со ширењето на коронавирусот во Кина и мерките што се преземаат за...

МНР: Успешно спроведена евакуацијата на македонска државјанка од Вухан

Министерството за надворешни работи информира дека македонска државјанка, врз основа на доброволна согласност, а со посредство на амбасадите на Република Северна Македонија во Пекинг...

Русија ги евакуира нејзините државјани од Кина

Авион на руските воздухопловни сили ќе учествува во евакуацијата на руските државјани од Кина, што започнува денес, објави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој прецизираше...

Љубовта и грижата кон најблиските ги задржуваат во жариштето на вирусот

Додека САД ги евакуираат своите државјани надвор од кинеските градови најтешко погодени од вирусната епидемија, многумина како Даг Перез се одлучуваат да останат. Не е...

Австралиските власти повикаа на масовна евакуација поради опасноста од пожарите

Австралиските власти повикаа на нова масовна евакуација на густо населеното подрачје на северот на земјата по повторното зголемување на температурите што дополнително ги разгоре...

Австралиските држави Викторија и Нов Јужен Велс се подготвуваат за евакуација

На жителите и туристите во австралиската сојузна држава Викторија денеска им е советувано да се евакуираат, поради екстремен ризик од пожар, јави агенцијата „Ројтерс“. Според...

Евакуирано средното уметничко училиште во Скопје поради дојава за бомба

Поради дојава за рачна бомба, утринава е евакуирано средното уметничко училиште „Лазар Личеновски“ во Скопје. Според првичните информации, во полиција било пријавено дека на паркингот...