30 C
Skopje
18.9.2018 - 18:00

Ознака: евакуација

Ги игнорираат предупредувањата за ураганот бидејќи Бог ќе ги заштити

Жителите во дел од подрачјата изложени на најголем ризик од ураганот Флоренс, кој стигна до источниот брег на САД, одбија да ги послушаат предупредувањата...

Ураганот Флоренс ја загуби силата

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон од пет степени, соопшти...

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе...

Над милион Американци бегаат од ураганот Флоренс

Властите во Вирџинија, Северна Каролина и во Јужна Каролина издадоа наредба за задолжителна евакуација на над милион граѓани од крајбрежните подрачја поради налетот на...

Попушти брана во Мјанмар, итно евакуирани 50.000 луѓе

Повеќе од 50.000 луѓе денеска се евакуирани од своите домови во централниот дел на Мјанмар откако пукна брана и водата го поплави градот Свар...

Успешно евакуирани сите патници од бродот што се запали пловејќи кон...

Процесот на напуштање на бродот „Елефтериос Венизелос“, успешно заврши за патниците, без проблеми и повреди, по координираната акција на крајбрежната служба, противпожарната служба и...

Голем пожар близу Берлин, евакуирани три села

Три села јужно од Берлин се евакуирани поради шумски пожар на површина од околу 400 фудбалски терени, соопштија германските власти. Окоу 500 луѓе мораа да...

Од хотел во Египет итно евакуирани 300 гости по смрт на...

Британската туристичка компанија Томас Кук соопшти денеска дека евакуирале 301 турист од хотел во Хургада во Египет откако двајца туристи починале под неразјаснети околности. Џон...

Десет илјади лица евакуирани од Ломбок по земјотресот во Индонезија

Повеќе од 10.000 луѓе, меѓу кои и голем број на туристи, евакуирани се од островот Ломбок во Индонезија по катастрофалниот земјотрес што го погоди...

Романски аеродром евакуиран поради непозната супстанца

Над 400 лица беа евакуирани попладнево од Меѓународниот аеродром во романскиот град Сибиу, откако била пронајдена непозната супстанца што испуштала остар мирис, соопшти портпаролката...