24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 23:38

Ознака: ебор

Со грант од ЕБОР ќе се комплетира пругата кон Бугарија

Македонија потпиша договор со кој преку Европската банка за обнова и развој доби грант од Европската Унија во висина од 68,6 милиони евра, кои...

ЕБОР со нови кредити за малите и за средните претпријатија

Десет милиони евра од Европската банка за обнова и развој ќе бидат достапни за кредитирање на малите и средните претпријатија во Македонија преку Шпаркасе...

ЕБОР и Шпаркасе банка Македонија ќе го зголемат финансирањето на локалните...

Шпаркасе Банка Македонија е втората македонска банка која ќе и се приклучи на иницијативата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за поттикнување...

ЕБОР: Растот на македонската економија годинава два осто

Најновата прогноза на Европската банка за обнова и развој за растот на македонската економија за годинава е два отсто. Во извештајот за економските перспективи,...

Османи на средба со претставници на ЕБОР

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со претставници на Европската банка за обнова и развој на која била презентирана новата Стратегија...

Премиерот Заев се сретна со претставници на ЕБОР

Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата и за откочување и забрзување на економскиот раст, порача премиерот Зоран Заев на денешната средба во...

Над 130 милиони евра за малите и за средните претпријатија

На малите и на средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Европската инвестициска банка,...

Иднината на Македонија е во обединет регионален пазар

За економски пораст и развој на Република Македонија, покрај имплементирање економски мерки, од особено значење е да се обезбедат политичка стабилност и владеење на...

ЕБОР заинтересиран да вложи во ветерници во Миравци

Mинистерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествуваше на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој кои се одржаа во Јордан истакна дека Европската...

Јунајтед Груп ќе вложи 600.000 евра во Југоисточна Европа

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поддржа најавата на Јунајтед Груп (СББ, Телемач и Тотал ТВ) во наредните пет години да вложи...