24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 23:44

Ознака: ебор

Спасовски во Лондон: ЕБОР е наш значаен партнер

Техничкиот премиер Оливер Спасовски и членовите на владината делегација, министерката за финансии Нина Ангеловска и министерот за економија Крешник Бектеши, во рамките на работната...

Половина од ланските инвестиции на ЕБОР биле во зелена економија

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) објави дека минатата година инвестирала 4,6 милијарди евра во проекти за транзиција кон зелена економија. Станува збор...

ЕБОР продолжува со поддршката на македонската економија

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со новоименуваниот директор на канцеларијата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Скопје, Анди...

Интензивната соработка со ЕБОР продолжува и во следниот период

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик министерката за финансии, Ширет Елези, денеска во Министертството за финансии се сретнаа со високите претставници на Европската банка...

Заев од Брисел: Европа е најдобрата мотивација за економски раст

Премиерот Зоран Заев, веднаш по форумот „Северна Македонија: Забрзување на реформите, забрзување на европската интеграција“, што во организација на Европската банка за обнова и...

ЕБОР ќе обезбеди пари за автопатиштата Скопје – Блаце и Кичево...

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе влезе во финансирање на изградбата на автопатиштата Скопје - Блаце и Кичево - Гостивар, односно за...

Тевдовски: ЕБОР ќе обезбеди средства за автопатите Скопје–Блаце и Кичево–Гостивар

Европската банка за обнова и развој ќе влезе во финансирање на изградбата на автопатите Скопје – Блаце и Кичево – Гостивар, односно првата делница...

ЕБОР и понатаму ќе поддржува инфраструктурни проекти

Договорот со Грција е исклучителен исчекор и одлична можност за насочување кон економските процеси и инвестициски можности важни за граѓаните на Северна Македонија и...

Енергетската ефикасност во домовите ги намалува трошоците и до 40 проценти

Примената на енергетската ефикасност во домовите може да ги намали трошоците до 40 проценти, а домаќинствата имаат можност и за заштеда до 20 проценти...

Потпишан договор за набавка на нови екоавтобуси

Скопскиот градоначалник потпиша договор со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за заем во вредност од 10 милиони евра за набавката на нови...