11 C
Skopje
25.9.2018 - 9:52

Ознака: ебор

Османи на средба со претставници на ЕБОР

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со претставници на Европската банка за обнова и развој на која била презентирана новата Стратегија...

Премиерот Заев се сретна со претставници на ЕБОР

Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата и за откочување и забрзување на економскиот раст, порача премиерот Зоран Заев на денешната средба во...

Над 130 милиони евра за малите и за средните претпријатија

На малите и на средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Европската инвестициска банка,...

Иднината на Македонија е во обединет регионален пазар

За економски пораст и развој на Република Македонија, покрај имплементирање економски мерки, од особено значење е да се обезбедат политичка стабилност и владеење на...

ЕБОР заинтересиран да вложи во ветерници во Миравци

Mинистерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествуваше на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој кои се одржаа во Јордан истакна дека Европската...

Јунајтед Груп ќе вложи 600.000 евра во Југоисточна Европа

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поддржа најавата на Јунајтед Груп (СББ, Телемач и Тотал ТВ) во наредните пет години да вложи...

ЕБОР заинтересиран за инвестирање во гасоводната мрежа помеѓу Македонија и Грција

Два крупни проекта од областа на гасификацијата најави министерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествува на Годишните средби на Европската банка за обнова и...