Ознака: ебола

СЗО испраќа вакцини против ебола во Гвинеја

Повеќе од 11.000 вакцини против ебола ќе пристигнат во Гвинеја викендов, една недела по повторното појавување на епидемијата во таа западноафриканска земја, која беше...

Нова епидемија во Африка: СЗО предупреди шест држави

Светската здравствена организација денеска предупреди шест африкански земји на можна појава на ебола откако таа тешка болест се појави во Гвинеја и Конго. Гвинеја во...

По ковид-19, Африка во канџите и на вирусот ебола

Црниот Континент станува ново жариште на заразна болест, но овој пат тоа е опасниот вирус ебола. Зголемениот број на инфекции од смртоносната болест изминатиот...

Вирусот ебола повторно се појави во Конго

Вирусот ебола повторно се шири на истокот на Демократската Република Конго, каде Светската здравствена организација (СЗО) испрати тим на епидемиолози по смртта на една...

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола

Конго прогласи крај на 11. епидемија на ебола, овојпат во западната провинција Екватор, скоро шест месеци по пријавувањето на случаите. Ова е првпат Конго...

СЗО: Ебола се шири во Конго, потврдени се околу 50 случаи

Еболата се шири во Демократска Република Конго со речиси 50 регистрирани случаи, објави Светската здравствена организација (СЗО). Откако властите ја прогласија епидемијата на 1 јуни,...

По коронавирусот и морбилите, Конго е нападнат и од ебола

Смртоносниот вирус ебола повторно изби во Демократската Република Конго, која веќе беше погодена од моментно најголемата светска епидемија на морбили, како и од коронавирусот,...

Над 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Во епидемијата на ебола во Конго, која избувна на 1 август 2018 година, досега починале 2.201 лице, соопшти денеска Министерството за здравство на оваа...

Зошто победува еболата

Големите епидемии бележат подем, а меѓународната заедница продолжува да прави основни грешки кога станува збор за превенцијата и за подготвеноста. Тоа е највидливо кај...

Еболата се прошири во трета провинција на Конго

Епидемијата на ебола, која трае веќе една година во Конго, се прошири во трета провинција, откако во Јужен Киву беа потврдени два случаи на...