31.8 C
Skopje
27.7.2021 - 20:44

Ознака: Душко Арсовски

Арсовски: Камери и видеонадзор за службениците кои ќе вршат контрола

Законските измени кои ги најавува Владата за видеонадзор и боди-камери за администрацијата ќе важат само за оние службеници кои вршат контрола и надзор односно...

Арсовски: Идентитетот и јазикот не смеат да бидат предмет на преговори

Владата смета дека одвојувањето на Албанија и Македонија не е во ничиј интерес и дека непринципиелност од страна на Европската Унија може да има...

Арсовски: Оперативниот план обезбедува нови работни места

Одговарајќи на новинарско прашање за деталите за Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување што вчера беше усвоен на владина седница и...

Владата вети дека помошта од 6.000 денари ќе стигне до сите

Владата очекува толеранција од банките во наредните денови, додека целосно не заврши исплатата на предвидената поддршка од 6.000 денари, зашто се работи за граѓани...

Обезбедени 833.000 вакцини, ќе пристигнат на почетокот на идната година

Веќе се обезбедени 833.000 вакцини за популација од околу 400.000 граѓани за вакцина и ревакцинација во рамки на ковакс механизмот. Согласно планот за дистрибуција,...

Арсовски: Бучковски има добри контакти со Бугарија и добро е примен...

Владо Бучковски е одличен познавач на македонско-бугарските односи, почитуван од бугарските општествени и политички чинители. Има добри контакти со Бугарија и добро е примен...

Арсовски: Продолжуваат контактите со Бугарија, и двете страни се за изнаоѓање...

На прашање за актуелните разговори со Бугарија, портпаролот на Владата, Душко Арсовски повтори дека нема нов договор и дека Владата е подготвена да ги...

Арсовски: Би било неодговорно Владата да поднесе оставка

Би било неодговорно Владата да поднесе оставка, кажа владиниот портпарол Душко Арсовски, одговарајќи на прашањето дали премиерот Зоран Заев ќе поднесе оставка бидејќи нема...

Арсовски: Договорот од 2017 е добра рамка за изнаоѓање решение за...

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, смета дека Договорот од 2017 година е добра основа и рамка за разговорите да продолжат во насока на изнаоѓање...

Арсовски: Програмата за намалување на загадувањето продолжи да се спроведува и...

Програмата за намалување на аерозагадувањето, за која за прв пат се издвоија средства продолжи да се спроведува и во 2020 година и речиси е...