-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 9:11

Ознака: духови

Бурџ Ал Бабас – прекрасен град на духови во Турција

На половина пат помеѓу Истанбул и Анкара се наоѓа долина покриена со борови шуми, а има и неколку термални извори. Тука е и напуштениот...

Светлечки духови од вселената

Серијалот илустрации „Светлечки духови од вселената“ на Сузана Жиакова од Словачка е составен од слатки, големи и бушави духови кои сакаат да си играат...

Зошто луѓето раскажуваат приказни за духови на Божиќ?

Божиќните приказни за духови се традиција, која оди поназад дури и од божиќните песни Ибанезер Круџ не е првиот фиктивен лик што гледал духови за...

Бугарки со масло за јадење истерувале зли духови од музеј во...

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на четири години условна казна, оти во атински музеј ги потурале антиквитетите со масло за јадење, и...