32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 20:44

Ознака: „Дурмо турс“

Оградата не можела да го издржи ударот од автобусот на „Дурмо...

Заштитната ограда не можела да ја издржи тежината на автобусот, особено со оглед на брзината со која се движел автобусот на „Дурмо турс“, кажа...

Mарш во спомен на жртвите во трагедијата кај Ласкарци

Гостивар Гостивараци не ги забораваат шеснаесеттемина сограѓани, кои ги загубија животите во страшната автобуска несреќа во автобусот на „Дурмо-турс“ од Гостивар, кој на 13 февруари...

Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но можеби нешто го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. - Возачот презел дејство, но немал никаква можност да ја...

Обжалена одлуката за замена на притворот на две лица за сообраќајката...

Скопското основното јавно обвинителство поднесе жалба на решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое притворот за две лица обвинети за...

Сопственикот на „Дурмо турс“ пуштен во домашен притвор

Првообвинетиот во судењето за трагедијата кај Ласкарци, сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули е пуштен на домашен притвор со гаранција. Истата мерка ја добил и...

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна затвор од две години,...

Сведоштва за Ласкарци: Под автобусот имаше заглавено дете кое бараше помош

Во кривичниот суд во Скопје, со сослушување на сведоците и оштетените за сообраќајната несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари, продолжи судскиот процес...

Преживеаните откриваат што се случило во несреќата кај Ласкарци

Патниците што ја преживеаја автобуската несреќата кај Ласкарци денеска сведочат на судењето за страотната трагедија во која загинаа 16 луѓе, а 37 беа повредени,...

Се бара притвор за обвинетите за несреќата кај Ласкарци

Скопското обвинителство поднесе обвинение против сопственикот на „Дурмо турс“ и еден вработен во фирмата, против возачот на автобусот и уште против три лица вработени...

Пречекорена брзина и неисправни сопирачки причина за несреќата кај Ласкарци

Седум лица се лишени од слобода, а истрага е поведена за шест лица, и тоа за сопственикот и управителот на правното лице превозник и...