Ознака: дума

Русија ќе распоредува воена полиција во Дума

Руските вооружени сили денеска соопштија дека ќе испратат воена полиција во сирискиот град Дума, со цел да се зачува мирот. - Од утре, единици на...

Лондон бара итна акција за наводниот напад со хемиско оружје во...

Лондон побара итна акција како одговор за наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска побара...

Постигнат договор за евакуација на бунтовниците од Дума

Сириските власти соопштија денеска дека постигнале договор за евакуирање на бунтовниците од Дума, последното бунтовничко упориште во близина на Дамаск, пренесе агенцијата Сана. Евакуацијата на...