Ознака: дума

ОПЦВ: Во нападот во Дума е користен хлорин

Во нападот во сирискиот град Дума, изведен во април минатата година, додека тој беше под контрола на екстремистите и под опсада на провладините сили, користен е...

ОПЦВ: Во Дума корисистен хлор, но не и нервни агенси

Прелиминарната анализа на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) покажа дека во нападот во сирискиот град Дума во април, бил користен хлор, но...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го посетија денеска сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за надворешни работи. - Очекуваме инспекторите непристрасно...

По трагите на вистината за наводниот хемиски напад во Дума

Британскиот новинар Роберт Фиск ја посети болницата во Дума, во која беше направена снимка со жртви на хемиски напад. САД, Британија и Франција решија...

Мистура: Инспекторите во Дума да ја завршат својата работа

Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска во Москва изјави дека ОН се залагаат инспекторите на Организацијата за забрана на хемиското...

Инспекторите на ОЗХО ја одложија посетата на Дума

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје(ОЗХО) ја одложија посета на сирискиот град Дума откако тим на ОН јави дека на таа локација...

Прашања што Трамп треба да ги одговори

Пред да реши дали да ја бомбардира Сирија по наводниот хемиски напад во Дума, претседателот на САД треба да даде одговори на повеќе клучни...

Русија со докази за британска вмешаност во хемискиот напад во Дума

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека има докази дека Велика Британија е вмешана во организирање на наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума...

ОН: Да се зачуваат доказите за хемискиот напад врз Дума

Истражителите на Обединетите нации(ОН) денеска го осудија нападот за кој се претпоставува дека е извршен со хемиско оружје во сирискиот град Дума и нагласија...

Ем-Ес-Ен-Би-Си: Примероците покажуваат дека во Дума било употребено хемиско оружје

Американски претставници добија примероци од крвта и урината на жртвите на хемискиот напад во Сирија, кои поокажуваат дека во Дума било употребено хемиско оружје,...