12.8 C
Skopje
18.2.2020 - 12:23

Ознака: ДУИ

ДУИ одлучи да има свој кандидат на претседателските избори

Членовите на Централното претседателство на ДУИ на вечерашната седница во партиското седиште во тетовска Мала Речица едногласно донеле одлука партијата да оди со свој...

Ахмети му пиша на Нимиц: Заедно го постигнавме овој видлив успех

Претседателот на Демократската унија на Албанците Али Ахмети напиша писмо до медијаторот во спорот помеѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, кое го пренесуваме во целост. Поздрав...

СДСМ во скутот на ДУИ?

Најнапред едно јазично објаснување. Зборот скут е дел од бедрата и мевот на седнат човек. Во врска со него има два популарни изрази. Едниот...

Изборите напролет – клучен тест за власта и за опозицијата

Претстојните избори напролет, двојни (заедно со парламентарните) или поединечни (само претседателски), се своевиден нов референдум за граѓаните, на кои тие ќе ги оценат досегашните...

СДСМ и ДУИ уште се консултираат околу кандидатот за претседател

Владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ сѐ уште е во фаза на консултации и анализи за тоа како ќе настапи на претстојните претседателски избори,...

Орлите високо летнаа

Токму еден од двајцата фотографирани летачи на орли, вицепремиерот Османи, стана главен промотор на таканаречениот владин план за итните реформски приоритети, кој првично беше...

Ахмети: Имавме тежок почеток, но успешен крај на годината

Во нашите проекти без помошта, ангажманот и олеснувањето на меѓународната заедница немаше да стигнеме тука каде што сме, рече претседателот на Демократската Унија за...

Најава за нови партиски споеви, рекомбинирања и сојузи

Коалицирања заради тесен интерес или подлабока граѓанска мисија Последниот маневар на повеќе политички партии во Дебар, каде што коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата за Албанците,...

Почнува третата фаза за измена на Уставот

По усогласувањето, односно прифаќањето или одбивањето на предлозите од стручната јавност, претседателот на Собранието, Талат Џафери, потоа е должен во рок од 30 дена...

Ахмети разговараше за политичките случувања со Жбогар

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети денеска оствари работен состанок со амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар. Двајцата соговорници, како што соопштуваат од...