Ознака: ДУИ

Државната управа наместо во квалитет, ќе расте во квантитет

Во очекување на летната собраниска пауза, пратеничките групи во Собранието без голем ентузијазам го примија предлог-законот за ветинг и формирање нов, специјализиран орган на...

Груби до албанската опозиција: Каде бевте кога ДУИ се бореше за...

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, до албанската опозиција порача дека тие се слуги на изманици кои не му мислат добро на народот. - Каде бевте...

Демонстрантите бараат промени и истраги на протестот пред седиштето на ДУИ

Преместување на седиштето на ДУИ од Мала Речица како и меѓународни истраги за случаите во кои се обвинети етнички Албаници, побараа демонстрантите собрани пред...

Османи за метлата: Ахмети и Заев договараат зајакнување на капацитетите

Лидерите на двете најголеми партии од владејачката коалиција, Зоран Заев и Али Ахмети ги договараат министерските смени по најавената метла од премиерот. Вицепремиерот за...

Османи: Бомбите не нѐ засегаат, тие се обврска на институциите

Демократската унија за интеграција не е вознемирена ниту презема некакви мерки по објавувањето на бомбите на Ел Чека, со разговори на членови на партијата....

Граѓаните очекуваат веднаш да ги почувствуваат ефектите

Како поттекст на политичката атмосфера во земјава, во која како сила во воздухот лебди големото очекување за реконструкција на Владата, се наметнува и прашањето...

Ахмети на гости кај Пендаровски

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера бил на гости кај шефот на државата Стево Пендаровски. Од кабинетот на претседателот на државата информираат дека двајцата соговорници...

Груби: Јавните функционери да подлежат на нарко-тестови

Пратеникот на ДУИ Артан Груби најави дека ќе поднесат иницијатива за таканаречен „ветинг“, односно контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна дејност,...

Груби: ДУИ нема да испорачува никакви фактури, Пендаровски е наш претседател

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби од прес-центарот на Собранието му ја честиташе новата функција на претседателот Стево Пендаровски и рече дека со неговиот избор...

ДУИ ја почнува изборната кампања од Дебар

Демократска Унија за Интеграција во оваa изборна кампања влегува во два сегмента, за претседателските избори во земјата и тие за градоначалник на општина Дебар,...